منطقه یازده شهرداری اصفهان

منطقه 11 با مساحت 1140هکتار، از شمال به محور خيابان بابوكان از تقاطع خيابان امام جواد (ع) تا تقاطع خيابان امام خميني، از جنوب به خيابان شهيد اشرفي اصفهاني (كهندژ)، از شرق به محور خيابان امام خميني از تقاطع بابوكان تا تقاطع كوچه مشكين و از غرب به امتداد مرز غربي شهر اصفهان با شهرستان خميني شهر محدود مي شود. شهرداري رهنان در سال 1340 تاسيس و در سال 1382 به شهر اصفهان الحاق و به عنوان منطقه 11 شهرداري اصفهان نام گرفت.

منطقه 11 با مساحت 1140هکتار، از شمال به محور خيابان بابوكان از تقاطع خيابان امام جواد (ع) تا تقاطع خيابان امام خميني، از جنوب به خيابان شهيد اشرفي اصفهاني (كهندژ)، از شرق به محور خيابان امام خميني از تقاطع بابوكان تا تقاطع كوچه مشكين و از غرب به امتداد مرز غربي شهر اصفهان با شهرستان خميني شهر محدود مي شود. شهرداري رهنان در سال 1340 تاسيس و در سال 1382 به شهر اصفهان الحاق و به عنوان منطقه 11 شهرداري اصفهان نام گرفت.

ويژگي هاي تاریخی و گردشگري

شهر رهنان که قدمت هزار ساله دارد قبل از سال 1340 به عنوان يکي از ده هاي اصفهان از ناحيه ماربين به شمار مي رفت و سال 1382 به شهر اصفهان الحاق گرديد. در مرکز شهر بافت تاريخي و سنتي آن شامل مسجد جامع، حمام تاريخي و بازارچه سنتي رهنان واقع شده است.

پتانسيل هاي موجود در محور گردشگري رهنان

1)حمام تاريخي رهنان:

اين حمام از آثار دوران زنديه مي باشد و با مساحت بالغ بر 1400 متر مربع سومين حمام بزرگ کشور محسوب مي شود.

اين حمام يکي از حمام هاي عام نشين کشور بوده و با توجه به معماري منحصر به فرد آن از آثار تاريخي زيبا و فاخر کشور محسوب مي شود.

حمام تاريخي رهنان به صورت دوقلو (حمام بزرگ و حمام کوچک) ساخته شده  که به صورت زنانه و مردانه مورد استفاده مردم رهنان قرار مي گرفته است.

در طراحي حمام ،درب هاي ورودي حمام بزرگ و کوچک در دو معبر متفاوت ايجاد شده اند تا رفت و آمد مردان و زنان کاملا مجزا صورت پذيرد.

حمام بزرگ داراي بزرگترين سربينه کشور مي باشد.

سربينه حمام بزرگ  تاريخي رهنان داراي 4 سکو مي باشد که هرکدام مربوط به يکي از محله هاي اصلي رهنان بوده که اين محلات به صورت

مسالمت آميز از آن استفاده مي کردند. از اين رو در نظر است اين حمام به عنوان حمام صلح جهاني ثبت گردد.

يکي از اصول حاکم بر معماري حمام، داشتن پيچ و خم هاي زياد در فضاهاي ارتباطي است.از آنجا که تهيه انرژي و کنترل گرما و سرما در بنا در گذشته کار مشکل و پرهزينه اي بوده است ، اصولا ساختمان ها به نحوي طراحي مي شدند که ذاتا بتوانند شرايط متعادل محيط را فراهم کنند.

بينه حمام بزرگ در واقع سالن اجتماعات روستا محسوب و نقطه عطفي در برقراري ارتباطات چهار محله بوده و بسياري از مراسم ها مانند حمام عروسي وجشن ،حمام گلريزان  و حمام عزا در آن صورت مي گرفته

تامين آب حمام از طريق چاه صورت مي گرفته است.

حمام تاريخي رهنان در سال 1347 با شماره 825 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است

2) مسجد جامع رهنان:

اين مسجد با قدمت هزار ساله از آثار تاريخي فاخر رهنان محسوب مي شود.

از نکات منحصر به فرد در اين مسجد وجود دو قبله با انحراف حدود 40 درجه در آن مي باشد که مشهور است يکي از قبله ها رو به کعبه و  ديگري رو به بيت المقدس است.

در  ساختمان مسجد طاق و چشمه هاي شبستان بر ستون هاي يک متر در يک متر به فواصل منظم از يکديگر قرار گرفته است.

اين مسجد داراي 7 حجره در اطراف حياط خود مي باشد که 5 حجره آن جهت تدريس طلاب و 2 حجره ديگر هم در اختيار حکيم باشي بوده است.

اين مسجد در سال 1384 با شماره 12231 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

3) زورخانه:

زورخانه در فرهنگ ايراني مدرسه عشق ، مروت و جوانمردي است.زورخانه آموزشگاه ادب ، فروتني و گذشت و مکتب پاکدامني ، امانت داري و افتادگي بوده است.

در راستاي اشائه چونان فرهنگ نابي، زورخانه رهنان يکي از مکان هايي است که مي تواند ميزبان گردشگران و مسافراني باشد که براي تماشاي ورزش باستاني و پهلواني نياکان خويش وارد آن شده و با شنيدن ذکر و منقبت اهل بيت روح خود را جلا دهند

زورخانه ذوالفقار با متراژ 291 متر مربع يکي از پتانسيل هاي گردشگري منطقه مي باشد که در سال 1392 توسط شهرداري منطقه 11 بنا شده است و مي تواند به جذابيت هاي اين محور بيافزايد.

4) سالن آمفي تئاتر مهتاب (سينما مهتاب):

وجود اين مرکز در محور گردشگري با داشتن يک سالن اجتماعات مجهز مي تواند جهت برگزاري سمينارها ، همايش ها و جلسات پيرامون معرفي محورگردشگري و پتانسيل هاي آن تاثير بسزايي داشته باشد.

5) برج هاي كبوتر:

وجود تعداد زياد برج هاي كبوتر در منطقه 11 كه داراي قدمت چندصدساله (مربوط به زمان صفويه)، از پتانسيل ها و جاذبه هاي گردشگري منطقه مي باشد.

ويژگي هاي فرهنگي

علاوه بر تقديم حدود 500 شهيد و نزديك به 700 جانباز در طول 8 سال دفاع مقدس، محله رهنان زادگاه مشاهير بزرگي از جمله حسن اهتمام رهناني، شاعر اديب و هنرمند، آيت الله شيخ احمد اهتمام، عالم فقيه فاضلي  كه در سال 1290ه.ش در رهنان در خانواده اي متدين به دنيا آمد.بوده است، پروفسور جعفر سلطاني و .... نيز بوده است.

ويژگي هاي مذهبي

با آغاز نهضت پرشكوه انقلاب اسلامي ايران به رهبري ابرمرد تاريخ، خميني كبير، شهر رهنان نيز حضور حماسه ساز خود را در روند شكل گيري انقلاب اسلامي، به منصه ظهور گذاشت و تبديل به يكي از پايگاه هاي مهم انقلاب در استان اصفهان شد. پس از پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي ايران حضور جوانان و نوجوانان اين شهر در لحظات حساس و تاريخي انقلاب به خصوص عرصه 8 سال دفاع مقدس، صفحات زريني را در تاريخ انقلاب به يادگار گذاشت.

ويژگي هاي طبيعي

بوکان به معنی عروسان، سرزمین آب فراوان و گلزار نیز آمده است. این منطقه به دلیل داشتن آب و هوای مطبوع و باغ‌های زیبا و قنات­های فراوان، همانند عروسی زیبا در بلوک ماربین تلقی می‌شد و در شمال بابوکان، کوه­های پلارت، نگهبان منطقه بود(صرامی،1382: 97). از لحاظ موقعیت مکانی، بابوکان در خیابان امام خمینی قرار دارد. در گذشته بیشتر زمین‌های آن کشاورزی بود و اخیراً خانه­ سازی در این محله نیز رسوخ کرده است.

آدرس: 
اصفهان، خيابان شهيدان غربي، جنب ميدان شهرداري
شماره فکس: 
۳۳۳۳۶۹۹۹
تلفن: 
۳۳۳۴۴۹۰۱
۳۳۳۴۴۹۰2
۳۳۳۴۴۹۰3
۳۳۳۴۴۹۰4
۳۳۳۴۴۹۰5
موقعیت ما روی نقشه ی گوگل: 
کد محتوا 5873

برچسب ها