چالش‌های مدیریت پسماند شهر اصفهان

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان با اشاره به بخشی از چالش‌های پیش‌روی این سازمان، گفت: نیاز به دریافت تسهیلات ملی جهت پروژه‌های توسعه‌ای و تبدیل پسماند به انرژی، نبود مرکز دفن پسماند ساختمانی در نیمه غربی شهر اصفهان و نامشخص بودن تکلیف تملک قطعی سایت سجزی از جمله این چالش‌ها است.

به گزارش خبرنگار ایمنا، غلامرضا ساکتی صبح امروز _پنجشنبه، هشتم اردیبهشت‌ماه_ در مراسم بازدید مهدی طغیانی، نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی از سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان اظهار کرد: مراکز تحت مدیریت سازمان شامل کارخانه کود آلی (پردازش پسماند تر) سه خط پردازش قدیمی به علاوه بر دو خط پردازش جدید است.

وی افزود: سایت دفن شرق (سجزی) به مساحت ۱۶۰ هکتار، دفن ریجکت کارخانه (۴۰۰ تن در روز) و پسماند پزشکی (۱۶ تن در روز)، سایت پردازش پسماند خشک شامل سه سایت جهت تفکیک و پردازش پسماند خشک (یک سایت در مالکیت سازمان)، معدن خاک تونان و سایت دفن پسماند ساختمانی با ظرفیت دفن بیش از ۴۰۰ سرویس نخاله ساختمانی به صورت روزانه از دیگر مراکز تحت مدیریت سازمان پسماند شهرداری اصفهان است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان ادامه داد: در حال حاضر تعداد کل ایستگاه‌های دریافت پسماند خشک، ۷۲ ایستگاه در سطح شهر است که از این تعداد، ۳۰ ایستگاه ثابت و ۴۲ ایستگاه سیار است.

وی در تشریح میزان جمع‌آوری پسماندهای خشک و تر در شهر اصفهان خاطرنشان کرد: میزان پسماند شهری ۴۲۳۰ تن در روز است که ۳۱۲۵ تن آن متعلق به نخاله‌های ساختمانی و ۵۵ تن پسماند خشک است.

ساکتی با بیان اینکه حدود ۹۰۰ تن پسماند زباله روزانه وارد کارخانه پردازش پسماند شهرداری اصفهان می‌شود، گفت: حدود ۲۰ تن در روز زباله خشک در مقصد از خط کارخانه جداسازی که ۵۶۵ تن در روز مواد قابل کمپوست نابالغ است و در نهایت ۱۲۰ تن کمپوست بالغ، آماده فروش به صورت روزانه تهیه می‌شود.

وی با اشاره به لیست پروژه‌های شاخص در دست اقدام سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان، تصریح کرد: احداث خطوط پردازش پسماند مجتمع فناوری‌های زیست‌محیطی شهر اصفهان از آن جمله است که نتایج و دستاوردهای پروژه شامل توسعه پایدار مدیریت پسماند شهری، بهبود کیفیت کود آلی، افزایش خلوص خوراک مورد نیاز در تکنولوژی‌های هاضم و پیرولیز و مناسب‌سازی محیط کار جهت ارتقای کرامت انسانی است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان خرید، راه‌اندازی و بهره‌برداری از دستگاه پایلوت هاضم بی‌هوازی جهت تولید بیوگاز را دومین پروژه این سازمان دانست و گفت: تولید پنج متر مکعب بیوگاز به صورت روزانه، کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در راستای اهداف برنامه اصفهان ۱۴۰۵، دستیابی به دانش بهره‌برداری و بومی‌سازی کارخانه هاضم بی‌هوازی به روش خشک، تبدیل پسماند به انرژی در راستای توسعه پایدار مدیریت شهری و تضمین جذب سرمایه‌گذار جهت اجرای فاز صنعتی به ظرفیت ۲۵۰ تن در روز از جمله مزایای این پروژه است.

وی افزود: بهره‌برداری از کانال‌های انتقال و لاگون‌های تبخیری شیرابه و توسعه سایت‌های توده‌ریزی با هدف کنترل و هدایت تمامی شیرابه تولیدی در کارخانه، جلوگیری از نفوذ شیرابه در راستای تحقق قانون حفاظت از خاک، تمرکز توده‌ریزی در یک مکان، حذف آلودگی در سایر نقاط و کاهش هزینه‌های عملیاتی تولید کود کمپوست از دیگر پروژه‌های تعریف شده است.

ساکتی تولید سامانه مدیریت یکپارچه پسماند ساختمانی با هدف رصد و مدیریت پسماند ساختمانی از مرحله تولید تا دفع نهایی با اعتبار ۲.۵ میلیارد ریال، ایجاد سیستم مکانیزه ثبت اطلاعات آماری پسماند شهر اصفهان با هدف اتصال تمامی پایگاه‌های داده در چهار مرکز (کارخانه، دفن‌گاه سجزی، معدن و سایت پردازش) و ارائه تمامی داده‌های آماری به صورت برخط، احداث و بهره‌برداری از فاز اول واحد پیرولیز ضایعات خطوط پردازش پسماند به ظرفیت ۱۰ تن در روز برای تبدیل پسماند به انرژی در راستای توسعه پایدار شهری و تحقق قانون حفاظت از خاک با اجرای فاز دوم پروژه را از دیگر پروژه‌های سازمان مدیریت پسماند شهرداری برشمرد.

وی با اشاره به تمرکز سازمان بر موضوع آموزش و فرهنگ‌سازی خاطرنشان کرد: ساخت نخستین نمایشگاه و مرکز آموزشی مدیریت پسماند با همکاری آموزش و پرورش استان اصفهان برای بازدید بیش از ۲۷ هزار نفر ساعت دانش‌آموز به صورت سالیانه مبتنی بر فرایند آموزش مدیریت پسماند با استفاده از فن‌آوری‌های نوین و دیجیتال با اعتبار ۱۰ میلیارد ریال از جمله اقدامات در دست اجرا است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان ادامه داد: طراحی و راه‌اندازی و استقرار اپلیکیشن شهروندی (فاز اول) با هدف افزایش میزان جمع‌آوری پسماند خشک، بهبود ارائه خدمات به شهروندان در حوزه جمع‌آوری پسماند، ارائه کلیه خدمات مدیریت پسماند به صورت غیرحضوری و بهبود نحوه پرداخت بهای اقلام بازیافتی با اعتبار ۱۵ میلیارد ریال از دیگر اقدامات شاخص این سازمان است.

وی با تاکید بر اهمیت موضوع فرهنگ‌سازی و آموزش عمومی در زمینه تفکیک زباله در مبدأ به برخی از اقدامات فاخر محتوایی به صورت کتاب، فیلم، موشن گرافیک، پادکست، نمایش، داستان و طراحی‌های جذاب اشاره کرد و همراهی ارگان‌هایی چون صداوسیمای استان را در این زمینه مؤثر دانست.

ساکتی با اشاره به بخشی از چالش‌های پیش‌روی سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان، تصریح کرد: نیاز به دریافت تسهیلات ملی جهت پروژه‌های توسعه‌ای و تبدیل پسماند به انرژی، نبود مرکز دفن پسماند ساختمانی در نیمه غربی شهر اصفهان، نامشخص بودن تکلیف تملک قطعی سایت سجزی، تشدید معضل انبارهای غیرمجاز به علت رسمیت یافتن با دریافت مجوز از اتحادیه، پیگیری رفع چالش‌های حوزه مدیریت پسماند خشک، همکاری سایر دستگاه‌ها در زمینه انجام وظایف خود به منظور تکمیل چرخه زنجیره مدیریت پسماند و همکاری دستگاه‌های ذی‌ربط در تسریع اختصاص زیرساخت‌های آب، برق و گاز از جمله چالش‌های این مجموعه است که امیدواریم با کمک مسئولان استانی و نمایندگان مردم اصفهان در مجلس رفع شود.کد محتوا 47128