«شفافیت» و «عدالت»، محور فعالیت‌ سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان

سازمان آرامستان های شهرداری اصفهان با در نظر گرفتن رویکرد «شفافیت» و «عدالت» و با هدف کاستن از رنج و اندوه خانواده های داغدار نسبت به تدوین و اجرای چندین طرح جدید در این سازمان اقدام کرده است.

به گزارش اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان، مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان در اینباه توضیح داد: رویکرد اصلی مدیریت سازمان آرامستان ها در این دوره مدیریت شهری این است که باید کاری کنیم تا همه دغدغه ها و نگرانی های ارباب رجوع هنگام مراجعه به باغ رضوان حذف شود و آنها هیچ نگرانی به جز غم از دست دادن عزیزان خود نداشته باشند.

علی حاجیان افزود: در راستای تحقق این رویکرد و با تاکید بر هندسه حرکت سازمان که بر مبنای عدالت و شفافیت شکل گرفته است، نسبت به تدوین و اجرای چند طرح مهم اقدام شده است که یکی از آنها آگاه سازی شهروندان از تمامی جزییات، مراحل و هزینه های خاکسپاری است.

او تصریح کرد: تاکنون شهروندانی که برای طی مراحل خاکسپاری به باغ رضوان مراجعه می کردند به طور واضح از جزییات کار و هزینه های مربوط به آن‌ها اطلاعی نداشتند اما در این دوره تمامی این اطلاعات به طور واضح در سایت سازمان و رسانه ها منتشر شده است و شهروندان به طور مشخص از مراحل کار مانند خدمات تکفین، خاکسپاری، مراحل پس از دفن و... مطلع می‌شوند.

حاجیان با بیان اینکه تمامی این تعرفه‌ها قانونی و مورد تایید مراجع ذیربط است، تاکید کرد: از شهروندان عزیز می خواهیم که هیچ مسیر دیگری را به جز مسیرهای مشخص شده از سوی سازمان آرامستان ها در پیش نگیرند و حتی یک ریال مازاد بر آنچه که طبق این تعرفه ها مشخص شده، نپردازند.

*حضور روحانیون هدایتگر در تمامی مراحل تدفین* 

برخی از افراد هنگام از دست دادن عزیزان خود، به سبب ازدیاد اندوه، تمرکز فکری شان را از دست می دهند و قادر به مدیریت صحیح روند اقدامات مربوط به خاکسپاری و تدفین نیستند. به همین جهت سازمان آرامستان ها طرحی را با عنوان طرح هادی در پیش گرفته که گامی مهم درجهت رفع این مشکل است.

مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان با اعلام این خبر اظهار کرد: یکی دیگر از روش‌های تحقق شفافیت و عدالت در سازمان آرامستان‌ها اجرای طرح هادی است. به این ترتیب که کارشناسان و مدیران ما در اتاق های فکر به این نتیجه رسیدند که بهتر است در تمامی مراحل تدفین، شخصی آگاه به مسایل شرعی در کنار افراد قرار گیرد و جزییات مربوط به این مراحل را اجرا کند.

او اضافه کرد: خانواده های داغدار نباید هیچ دغدغه ای در روند تدفین داشته باشند چون به خودی خود داغ عزیزانشان را تحمل می‌کنند و نباید انتظار داشت که نسبت به رتق و فتق امور دفن و جزییات کار نیز آگاه باشند.

به گفته او، در تمامی این مراحل یک روحانی آگاه به مسایل شرعی در کنار خانواده های داغدار حاضر می شود و نسبت به انجام امور شرعی اقدام می‌کند.

*حضور یک کارشناس آگاه در تمامی مراحل تدفین* 

یکی دیگر از بخش های طرح هادی، حضور یک کارشناس آگاه نسبت به مراحل اداری و اجرایی مراسم تدفین است که از ابتدا در کنار ارباب رجوع حاضر می‌شود. 

مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان با اعلام این خبر گفت: این طرح که از ابتدای دی ماه سال جاری به اجرا در آمده به مراجعه کنندگان کمک می‌کند تا از همان ابتدای مراجعه به سازمان از تمامی مراحل کار اعم از قوانین، ضوابط و شرایط، هزینه ها و... آگاه شوند.

او ادامه داد: همچنین نظرسنجی درباره فعالیت سازمان آرامستان ها و دریافت انتقادات و پیشنهادات در این طرح توسط کارشناس مربوطه انجام می‌شود.

 

*ارائه خدمات مشاوره به کودکان خانواده‌های داغ‌دیده* 

یکی دیگر از دغدغه های افراد هنگام مراجعه به آرامستان برای اجرای مراسم تدفین، حضور کودکان و آسیب های روحی احتمالی است که با تماشای این مراسم به آنها وارد می‌شود. سازمان آرامستان ها برای رفع این مشکل نیز طرح راه اندازی مرکز نگهداری از کودکان را اجرایی کرده است. طرحی که حاجیان درباره آن توضیح داد: اینکه کودکان در طی اجرای مراسم تدفین در فضای باغ رضوان حاضر باشند آسیب هایی را برای آنها به همراه دارد و خانواده ها نیز معمولا به دلیل شرایط روحی خاصی که در آن زمان دارند یا از این مسله غافل هستند و یا قادر به دور کردن کودکان از این مکان نیستند.

او افزود: به همین دلیل نسبت به اجرای فاز نخست احداث مرکز نگهداری کودکان تا قبل از عید نوروز اقدام کرده ایم و در صورت دریافت بازخوردهای مورد انتظار از سوی شهروندان، فازهای بعدی را هم راه اندازی خواهیم کرد.

او از ارایه برنامه هایی با محوریت ارائه مشاوره به کودکان خبر داد و گفت: در قالب این برنامه، روانشناسان حاذق، مشاوره‌های لازم را به کودکان خانواده‌های داغ‌دیده ارائه خواهند کرد تا تالمات روحی آنها به حداقل برسد.

 *مراحل پیش خرید قبر الکترونیکی شد* 

یکی دیگر از طرح های اجرا شده در سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان که به زعم علی حاجیان کمک موثری برای هوشمندسازی مراحل کار در این سازمان است، حذف اسناد کاغذی پیش خرید قبر به شنار می‌رود.

او دراینباره گفت: پیش خرید قبر یکی از مطالبات جدی شهروندان است که در گذشته به صورت حضوری و از طریق اسناد کاغذی انجام می شد.

مدیرعامل سازمان آرامستان‌ها افزود: در حال حاضر این مراحل به صورت الکترونیکی انجام می شود. چنانکه در گام نخست، نسخه فیزیکی اسناد پیش‌خرید قبر یا پیش‌مجوز دفن به صورت کامل حذف و به صورت الکترونیکی ارائه می‌شود.

به گفته او، این طرح با هدف کاهش ترددهای غیرضروری، کمتر شدن ترافیک و جلوگیری از اتلاف وقت و صرفه‌جویی در هزینه‌ها اجرا شده است.کد محتوا 44850

برچسب ها