اصفهان و پورتو خواهرخوانده می‌شوند/شهروند دیپلمات‌ها مجری رویداد تیرماهی اصفهان در پرتغال

مدیرکل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری اصفهان از امضای تفاهم‌نامه خواهرخواندگی دو شهر اصفهان و پورتو طی چند هفته آینده خبر داد.

به گزارش ايمنا ، ایمان حجتی با بیان اینکه پورتو پایتخت فرهنگی و دومین شهر مهم پرتغال پس از پایتخت این کشور محسوب می‌شود، اظهار کرد: پیشنهاد اولیه این خواهرخواندگی از سوی سفارت ایران در لیسبون مطرح و پس از ابراز علاقمندی شهرداری‌های دو شهر، این موضوع وارد فرآیندهای رسمی جهت امضای پیمان شد.

او ادامه داد: بر همین اساس و مطابق با قوانین وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران در خصوص امضای پیمان‌های خواهرخواندگی، اداره بین‌الملل شهرداری اصفهان لایحه این خواهرخواندگی را جهت تصویب به شورای اسلامی شهر ارسال کرد که در جلسه علنی روز _یکشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۰_ به تصویب رسید.

مدیرکل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه پرونده این خواهرخواندگی برای بررسی به وزارت کشور نیز ارسال شده است، افزود: پیش‌نویس تفاهم‌نامه خواهرخواندگی در حال حاضر توسط کارشناسان امور بین‌الملل شهرداری‌های اصفهان و پورتو در حال تدوین است و احتمالاً ظرف دو هفته آینده متن نهایی در جریان نشست آنلاین شهردار اصفهان و پورتو به طور رسمی به امضای دو طرف خواهد رسید.

به گفته وی، پورتو نیز همچون اصفهان از جمله شهرهای فرهنگی و تاریخی اروپا به شمار می‌آید که در سال ۲۰۰۱ توانست عنوان پایتخت فرهنگی این قاره را به خود اختصاص دهد. علاوه بر این، هسته مرکزی این شهر که بافت تاریخی آن را تشکیل می‌دهد در سال ۱۹۹۶ توسط یونسکو در فهرست میراث جهانی بشر به ثبت رسید.

حجتی خاطرنشان کرد: پورتو نیز شبیه به اصفهان در حوزه‌ای چون معماری سرآمد کشور و قاره خود است به طوری که یکی از معتبرترین مراکز علمی معماری جهان در این شهر واقع شده است.

شهروند دیپلمات‌ها به یاری پیوند اصفهان و پورتو آمدند

مدیرکل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری اصفهان همچنین از برگزاری رویدادی فرهنگی با محوریت اصفهان در پورتو خبر داد و گفت: قرار است در قالب ابتکار شهروند دیپلمات با همکاری اداره امور بین‌الملل شهرداری اصفهان و انجمن دوستی پرتغال و ایران، ۲۵ ژوئن مصادف با چهارم تیرماه سال جاری رویدادی با محوریت فرهنگ اصفهان در محل سالن کتابخانه شهر پورتو برگزار شود.

وی با اشاره به جزئیات این رویداد، اظهار کرد: در این برنامه فرهنگی، علاوه بر برپایی نمایشگاه عکس اصفهان از زاویه دوربین عکاسان شهر، پیام ویدئویی شهردار اصفهان منتشر خواهد شد و برخی اقلام فرهنگی به زبان انگلیسی جهت معرفی ویژگی‌ها و ظرفیت‌های شهر اصفهان در اختیار بازدیدکنندگان پرتغالی قرار خواهد گرفت. همچنین اجرای موسیقی سنتی ایران، شعرخوانی و نکوداشت شعرای بزرگ ایرانی از دیگر بخش‌های این رویداد فرهنگی خواهد بود.کد محتوا 33916

برچسب ها