همفکری مدیران شهری اصفهان و مسئولان سیستان و بلوچستان برای تقویت زیرساخت های بنت

در ادامه سفر مدیران شهری اصفهان به استان سیستان و بلوچستان، راهکارها و تجارب مختلف با هدف تقویت زیرساخت های توسعه ای در شهر بنت مورد گفت و گو و تبادل نظر قرار گرفت.

به گزارش اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان، در سال 1398 که مردم سیستان و بلوچستان گرفتار سیل شدند مدیریت شهری اصفهان با شعار «بنی آدم اعضای یک پیکرند» با توان و تجهیزات خود به کمک مردم این استان شتافت.

به دنبال حضور نمایندگان شهرداری اصفهان در سیستان و بلوچستان و مشاهده وضعیت بخش بنت، یک پیمان هم پیوندی میان اصفهان و بنت منعقد شد. همچنین شهردار اصفهان با نوشتن نامه ای به مجمع کلانشهرهای کشور خواستار مشارکت دیگر کلانشهرها در پیمان هم پیوندی با بنت شد تا این شهرستان و استان، پس از سیل فراموش نشود و با کمک کلانشهرها، زیرساخت های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی این شهر و در نتیجه تاب آوری این استان افزایش یابد.

اقدامات زیربنایی شهرداری اصفهان در شهر بنت

یعقوب درزاده، شهردار بنت در جلسه مشترک مدیران شهری اصفهان و بنت که در محل شهرداری زاهدان برگزار شد، با بیان اینکه از شهردار اصفهان درخواست می کنیم، متخصصان شهرسازی این شهر را برای مشاوره در خصوص ایجاد المان و مبلمان شهری در بنت، به این شهر دعوت کند، اظهار کرد: همچنین شهرداری در حوزه ماشین‌آلات عقب‌ماندگی زیادی دارد و افزایش هزینه‌ها و ثابت ماندن درآمدها، مشکلات جدی برای شهرداری این شهر به وجود آورده است، از همین رو، قرار است ماشین‌آلات برای تعمیر به اصفهان فرستاده شود تا بزرگترین دغدغه شهرداری به‌زودی پاسخ داده شود.

وی با اشاره به ویژگی های شهر بنت ادامه داد: این شهر ۶.۵ هزار نفر جمعیت، ۳۰۶ هکتار مساحت و قدمتی قابل تخمین تا قبل از اسلام دارد که از ۲۰ سال پیش دارای شهرداری شده است.

شهردار بنت افزود: اغلب مردم این شهر از اقشار ضعیف بوده، بنابراین شهرداری درآمد پایداری ندارد و متکی به منابع مالی دولتی است.

وی تصریح کرد: بنت یکی از کانون‌های اصلی سیل سال ۹۸ سیستان بلوچستان بود که اصفهانی‌ها کمک‌رسانی نوع‌دوستانه‌ای در این زمینه داشته و اقدامات زیربنایی مانند طرح راه‌اندازی بیمارستان ۳۲ تخت‌خوابی را در این شهر پیشنهاد دادند.

در ادامه این جلسه، احمد فولادزهی، رئیس شورای شهر بنت با بیان اینکه با افزایش تعامل میان اصفهان و بنت محبت و دوستی میان مردم هر دو شهر ماندگار خواهد ماند، گفت: امیدواریم طرح هم‌پیوندی پس از این نیز تداوم داشته و به‌صورت مکتوب درآید تا ارتباط شهر بنت با کلانشهر اصفهان همچنان ادامه یابد.

کمک شهرداری اصفهان به سیستان و بلوچستان در ذهن همه ماندگار است

عبدالقادر پربار، شهردار زاهدان نیز با بیان اینکه شهردار اصفهان اوایل سال گذشته در مجمع کلانشهرها پیشنهاد داد که هر کدام یک از این شهرها، به عنوان معین شهرهای آسیب‌دیده از سیل سیستان و بلوچستان، جبران خسارات را بر عهده بگیرند، اظهار کرد: امیدواریم پیشنهاد شهردار اصفهان در رابطه با این موضوع به علت تعویق جلسات ناشی از شیوع کرونا فراموش نشود.

وی ادامه داد: آغاز تعامل جدی میان شهرداری اصفهان و سیستان و بلوچستان از وقوع سیل سال ۹۸ آغاز شد و شهرداری اصفهان ارسال کمک‌های خود به شهر بنت را آغاز کرد. کمک شهرداری اصفهان به سیستان و بلوچستان در ذهن همه ماندگار است.

شهردار اصفهان تصریح کرد: ممیزی املاک منطقه یک شهرداری آماده شده که امور شهرسازی زاهدان را متحول خواهد کرد؛ تا پایان سال دو منطقه و تا نیمه اول سال ۱۴۰۱ ممیزی املاک دو منطقه دیگر شهرداری نیز انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ایجاد خزانه‌داری در شهرداری زاهدان به عنوان یک اندوخته خوب درون سازمانی یکی از این اقدامات است که تأثیرات مثبتی در رابطه با حوزه برنامه و بودجه شهرداری زاهدان بر جای گذاشت، افزود: ممیزی املاک شهرداری زاهدان نیز با همکاری سازمان فاوا شهرداری اصفهان از سال ۹۷ آغاز شد و اسناد آن تهیه و مشاور نیز برای آن گرفته شد.

خوشحالی مردم بنت از دیدار با مدیران شهری اصفهان و خیران

همچنین در این جلسه، احسان رئیسی، بخشدار بنت اظهار کرد: اگر کمک‌ ها در چارچوب مدیریتی محدود می‌شد قطعا این ثمرات برای بنت به دست نمی‌آمد.

وی بیان کرد: این دستاوردها در نتیجه ایجاد فصل جدید و ابتکاری نو در حوزه کاری مدیریت شهرها است.

بخشدار بنت تصریح کرد: تا شب گذشته مردم بنت منتظر بودند تا با مدیران شهری و بانیان خیر برای توسعه شهر خود دیدار داشته باشند.

رئیسی اظهار کرد: در نتیجه طرح هم‌پیوندی، تحولات خوبی شکل گرفته و شهر بنت در کانون توجه‌ها آمده است که امیدواریم اقدامات پس از طرح هم‌پیوندی موجب حل مشکلات حوضه آبی منطقه بنت هم شود.

راه اندازی بیمارستان بنت زمینه ارتقای راه ‌های ارتباطی را فراهم می کند

قدرت ‌اله نوروزی با اشاره به اینکه مسئولان شهر بنت باید مباحث جلسات امروز را به‌ طور جدی پیگیری کنند و انجمن خیرین را توانمند کرده و شرایط را فراهم کنند که انجمن از تمام توان خود برای ارائه خدمات استفاده کند، اظهار کرد: در این رابطه جلساتی با استاندار و فرمانده سپاه استان برگزار شد که حرکت آنها هم در راستای تامین نیازهای مردم است.

وی ادامه داد: حمایت‌های جمع خیراندیشی را که از اصفهان و فاصله زیاد در قالب یک انجمن پا به عرصه خدمت‌رسانی مردم سیستان و بلوچستان گذاشته‌اند می‌توان در قالب یک مدل تعریف کرد که برای تمام علاقه‌مندان به فعالیت‌های خیرخواهانه الگو باشد.

شهردار اصفهان با اشاره به راه اندازی بیمارستان بنت گفت: اگر این بیمارستان راه ‌اندازی شود منشا خیرات زیادی برای شهر خواهد بود، زیرا رفت و آمدها بیشتر خواهد شد که لازمه آن ارتقای راه ‌های ارتباطی به بنت است.

وی با بیان اینکه با راه اندازی بیمارستان بنت، تاسیسات توسعه می‌یابد و کسب و کارها و کارآفرینی رونق پیدا می‌کند، گفت: مواردی که باید دستگاه‌های خدماتی در جابه‌جایی تاسیسات مربوط به زمین احداث بیمارستان شهر بنت انجام دهند هرچه سریع‌تر پیگیری و اجرایی شود.

نوروزی با بیان اینکه اقدامات مدیریت شهری اصفهان زمینه ساز تعامل در شهر بنت خواهد بود،‌ گفت: اقدامات خیران می تواند طرح های موثر را برنامه ریزی کند.

تبادل فرهنگی میان دو شهر اصفهان و بنت در اولویت باشد

علیرضا نصر اصفهانی نیز در این نشست، با اشاره به اینکه مردم تفاوتی میان دولت و شهرداری قائل نیستند و همه را در یک کفه می‌بینند، اظهار کرد: ورود به ۹ منطقه حاشیه ‌نشین که روز گذشته از آن بازدید کردیم نقطه مثبت کارنامه شهرداری زاهدان است و خوشحالیم که مدیریت شهری پس از سال‌ ها به آن ورود کرده و یقین بدانید که این اقدام به یادگار از دوره پنجم خواهد ماند.

وی ادامه داد: برای پیشبرد اهداف شهرهای کشور به‌طور جدی نیاز به تبادل تجربیات میان تمام شهرداری‌ها بوده و مجاز نیستیم که تجارب دیگران را دوباره خود تجربه کنیم.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: در جریان سفر به این شهر تلخی‌ها و شیرینی‌های زیادی را از نزدیک دیدیم؛ زاهدان شهری سرزنده است و این سرزندگی منجر به نشاط و شادابی مردم می‌شود، هر دو شهر اصفهان و زاهدان را سرزنده می‌دانم که این امر منجر به رضایت مردم می‌شود.

وی با بیان اینکه شهرداری ‌ها در هر شهر یکی از بزرگترین سرمایه‌داران هستند، اما اعتماد مردم بزرگترین سرمایه‌ای است که نباید از دست برود لذا به همه مدیران توصیه می‌کنم آن را مورد توجه قرار دهند، گفت: باید در انتخاب مدیران وسواس داشت، اما در استمرار آن چندان دلواپس نباشید زیرا سم مهلک برای مدیریت شهری این است که با شک و تردید به مدیران نگاه کند.

نصر اصفهانی با اشاره به اینکه اگر بخواهیم دست به عصا پیش برویم، باید در اتاق خود بنشینیم و دست روی دست بگذاریم،کاری از پیش نمی رود افزود: باید پروژه ‌های شهر را با جسارت به پیش برد و به پروژه‌هایی ورود کرد که بنیان آن برای آیندگان نتیجه‌بخش باشد تا مدیریت شهری جریان داشته باشد.

وی بیان کرد: با ارتقای سطح رفاه کارکنان در شهرداری ها دلگرمی و پاکدستی هم محقق می شود.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه مطالباتی که در جلسات امروز با استاندار و فرمانده سپاه سیستان و بلوچستان مطرح شد، در قالب یک صورتجلسه تنظیم شده است، اظهار کرد: در جلسات داخلی شورای شهر اصفهان هرکدام از مطالبات که عملیاتی بود را محقق می‌کنیم.

وی ادامه داد: اکنون فرصتی است که زیرساخت‌های شهر بنت به سرعت تکمیل شود که بخش عمده آن به تلاش و کوشش مدیران شهر بنت باز می‌گردد تا کارهایی که باید برای ایجاد زیرساخت‌ها ایجاد شود را دنبال کنند.

نصر اصفهانی با اشاره به اینکه امکان حضور در شهر بنت را نداشتیم، گفت: این موضوع موجب شد تا بتوانیم با استاندار و فرمانده سپاه دیدار کنیم که یکی از مزیت‌های سفر به سیستان و بلوچستان است زیرا این دیدار در ذهن مسئولان ماندگار و دلواپسی ‌ها از سوی اصفهان به نماینده عالی دولت منتقل شد.

وی با بیان اینکه لازم است آنچه قول داده شد عملیاتی شده و دچار شعار و گفتن و برخاستن بدون نتیجه نشود به نحوی که اگر ۱۰ سال دیگر به گذشته رجوع کنیم، ابراز خوشحالی کرده و از دستاورد آن روز که نتیجه تلاش امروز است، به خود ببالیم، افزود: بر همین اساس فارغ از احداث بیمارستان باید تبادل فرهنگی میان دو شهر اصفهان و بنت نیز در اولویت باشد.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار کرد: برنامه‌ای که توسط هنرمندان بلوچ در اصفهان برگزار شد علی‌رغم محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا، جذابیت بسیار زیادی داشت؛ اگر این اتفاق در فضایی بزرگ‌تر و با جمعیتی بیشتر اجرا شود قطعا تاثیر بیشتری خواهد داشت.

وی بیان کرد: در این زمینه پیشنهاد می شود شب فرهنگی اصفهان در شهر بنت برگزار شود به طوریکه هنرمندان اصفهان چند روز را مهمان استان سیستان و بلوچستان باشند و در گوشه و کنار این استان به اجرای برنامه بپردازند.کد محتوا 33268

برچسب ها