رونمایی از مجموعه کتاب های

مجموعه کتاب های "پل"، کتاب های دستیار شهرداری اصفهان در حوزه امور بین الملل و تیزر جدید معرفی اصفهان در قالب برنامه های هفته فرهنگی اصفهان با حضور آنلاین سخنگوی وزارت امور خارجه و رییس مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه، شهردار اصفهان، رییس شورای اسلامی شهر اصفهان، تنی چند از اعضای شورای اسلامی شهر و رییس نمایندگی وزارت امور خارجه در اصفهان، رونمایی شد. 

به گزارش اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان، آداب دیپلماتیک، اصفهان و خواهرخوانده هایش، نشریه اکو با موضوع اصفهان از جمله کتاب ها و مجلاتی است که در این برنامه رونمایی شد.

*کتابهای "پل" پلی به آن سوی جهان

قدرت اله نوروزی، شهردار اصفهان در این جلسه گفت: شرایط کرونایی باعث شد به سمت تالیف و چاپ مجلات و کتاب های مختلف در حوزه گردشگری و بین الملل حرکت کنیم، کتابهایی که تحت عنوان "پل" رونمایی و چاپ شده است می تواند به عنوان پلی به آنسوی جهان باشد و در دیگر کلانشهرها مورد استفاده قرار گیرد، خوشحالیم که این تولیدات توسط اداره کل ارتباطات شهرداری اصفهان تهیه و عرضه شده است.

وی با بیان اینکه کرونا برای مدیریت شهری شرایط جدیدی ایجاد کرد، ادامه داد: تمام تلاش مجموعه شهرداری این بود تا این تهدیدها برای موضوع گردشگری که ناشی از شرایط کرونا بود را به فرصت تبدیل کنیم.

وی توسعه گردشگری و ارتباط با جهان را جزو محورهای مهم برنامه های شهرداری و شورای شهر در این دوره ذکر کرد و افزود: آغاز کار بعد از برجام به خوبی پیش رفت در ادامه با توجه به شرایط کرونا که شرایط سختی را برای ما رقم زد موفق شدیم از فرصت های جدید به خوبی استفاده کنیم؛ طی مدت اخیر از طریق ویدیوکنفرانس با شهرداران فرایبورگ، فلورانس، گیونگجو، سمرقند و سفرای مختلف ایران در کشورهای دیگر جهان ارتباط برقرار کردیم.

وی با بیان اینکه با هماهنگی دکتر ظریف، وزیر امور خارجه قرار شده با افتتاح مرکز همایش های بین المللی شهر اصفهان اولین برنامه بین المللی در این سالن برگزار شود، اظهار کرد: مکاتبات این موضوع انجام شده و پیگیری می شود تا این اتفاق خوب در اصفهان و در این سالن استاندارد، بزرگ و دارای همه امکانات لازم، رقم بخورد.

وی تصریح کرد: طی دو تا سه سال گذشته نزدیک به هزار میلیارد تومان برای مرکز همایش های بین المللی اصفهان هزینه شده است و تا افتتاح این پروژه بزرگ، کارهای کمی باقی مانده که امیدواریم در این دوره مدیریت شهری این سرمایه ملی و بین المللی در راستای اهداف بین المللی ایران و صلح در جهان به بهره برداری برسد.  

شهردار اصفهان با بیان اینکه گفت و گوهای خوبی با شهرداران شهرهای مختلف داشتیم، تاکید کرد: دیپلماسی شهری می تواند در بسیاری از مسائل که برای دولت ها کار را سخت کرده مسائل را تسهیل و راه را هموار کند و می توان به عنوان یک ابزار خوب در روابط بین الملل از آن استفاده کرد. 

نوروزی با بیان اینکه زیرساخت ها طی این دوره پیشرفت بسیار خوبی داشته و اتفاقات خوبی در حوزه دیپلماسی شهری رقم خورده است، ادامه داد: پروژه هایی مانند حلقه حفاظتی شهر اصفهان، مترو، سالن اجلاس و نمایشگاه بین المللی اصفهان زیرساخت های لازم برای رشد گردشگری را در شهر اصفهان فراهم می آورد و امیدوارم این زیرساخت ها زمینه را برای تبدیل شدن اصفهان به عنوان قطب گردشگری فراهم آورد.

وی افزود: همچنین جشنواره بین المللی فیلم کودک و نوجوان و تفاهمنامه برای برگزاری جشنواره بین المللی صنایع دستی که طبق تفاهم با وزارت میراث فرهنگی قرار است در اصفهان برگزار شود توفیق بزرگی برای رونق هر چه بیشتر گردشگری در این شرایط است.  

*نگاه عمیق شهرداری اصفهان به حوزه دیپلماسی شهری

سخنگوی وزارت امور خارجه نیز که در این آیین به صورت ویدئو کنفرانسی حضور داشت، با بیان اینکه وزارت امور خارجه در دوران دکتر ظریف جهت گیری خاصی را در حوزه دیپلماسی شهری داشته است، اظهار کرد: با این رویکرد نگاه ویژه ای به شهر اصفهان شده است، یکی از شهرهایی که تمام صلاحیت های لازم برای برگزاری هفته های فرهنگی را دارا است اصفهان است هر چند که سختی های بیماری کرونا مشکلاتی برای برگزاری هر چه باشکوهتر گرامیداشت این هفته به وجود آورده است.

سعید خطیب زاده تصریح کرد: به خود می بالم و بسیار خرسندم که شهرداری اصفهان با نگاهی عمیق به حوزه روابط فرهنگی و بین المللی ورود کرده و به استفاده از ظرفیت های این شهر اهتمام ورزیده است؛ در عرصه ای قرار داریم که باید جهانی فکر کرده و محلی عمل کنیم، بنابراین هر مجموعه مدیریت شهری که در این راستا موفق تر عمل کرده مسیر جلوتری را پشت سر گذاشته است زیرا فکر بین المللی و عمل محلی، مبنای دیپلماسی نوین در دنیای در حال تغییر است.   

وی با اشاره به رونمایی از کتاب های شهرداری اصفهان با عنوان "پل"، افزود: پل تنها یک مفهوم تاریخی و تمدنی در شهر اصفهان نیست بلکه یک مفهوم عمیق در روابط بین الملل و روابط بین کشورها است و من این حسن انتخاب را تحسین می کنم.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: در دنیای در حال تغییر امروز، دیپلماسی های غیر رسمی اهمیت بیشتری از دیپلماسی های رسمی دارد، اثرگذاری عناصر فراملی در روابط بین کشورها بسیار مهم است که موضوع خواهرخواندگی ها شروعی برای این موضوع است و کمتر شهری مانند اصفهان است که از چنین ظرفیتی استفاده کرده باشد.

*اصفهان ممتاز و پیشانی شهرهای ایران در حوزه معرفی تمدنی ایران

وی با بیان اینکه همچنین کمتر شهری مانند اصفهان در ایران وجود دارد که تمام ابعاد مفهومی شهر را با خود همراه داشته باشد، اضافه کرد: این در حالیست که شهری مانند تهران وارد فازی شده که بسیاری از ابعاد شهری برای زندگی یک فرد را نمی تواند تامین کند.   

خطیب زاده گفت: اصفهان طی سالیان اخیر مسیر ممتازی را در معرفی و پیشانی بودن در حوزه معرفی تمدنی ایران طی کرده و من خوشحالم که طی سه سال گذشته برای توسعه کلانشهر اصفهان و موضوع خواهرخواندگی ها کارهای خوبی صورت گرفته است و طرح شهروند دیپلمات که از اصفهان آغاز شده امری بسیار مهم است.

*لزوم حرکت بازار سنتی اصفهان به بازار مدرن مجازی

وی با درخواستی از شهرداری اصفهان، بیان داشت: لازم است شهرداری اصفهان در حوزه تجارت صنایع دستی و صنایع هنری غیرکلاسیک ورود کند زیرا دوران کرونا نشان داد ابعاد حیات شهری و معیشت هنرمندان به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد، بازار سنتی اصفهان می تواند تبدیل به یک بازار مدرن مجازی شده و درگاه های پرداخت و ویدئوهای بسیار خوبی برای آن تهیه شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه بهترین جایی که می تواند استارت بازار مدرن سنتی ایران با توجه به مفهوم اصلی بازار باشد، شهر اصفهان است، گفت: من به عنوان معاون دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه که مسئولیت حمایت از این فعالیت ها را دارد در کنار شهرداری اصفهان هستم تا با ظرفیتی که در مجموعه شهرداری، مدیریت شهری اصفهان و صنایع دستی این شهر وجود دارد اصفهان مبدع یک بازار آنلاین هنری در ایران باشد.

*ظرفیت های شهر اصفهان به شهرهای دیگر جهان منتقل شود

رییس شورای اسلامی شهر اصفهان در این جلسه ضمن تبریک هفته فرهنگی اصفهان و ماه مبارک رمضان، اظهار کرد: امیدوارم ظرفیت های موجود شهر اصفهان به شهرهای دیگر جهان منتقل شده و رسالت سنگینی که امروز مدیران شهری اصفهان بر عهده دارند به خوبی انجام شود.

علیرضا نصر بر لزوم ظرفیت سازی در شهر اصفهان، تاکید کرد و افزود: هنرمندان اصفهانی، ظرفیت های هنری، آثار چشمگیر موجود در شهر اصفهان و ... دست به دست هم می دهد تا با صدایی بلند اعلام کنیم صد جهان در نصف جهان وجود دارد.

وی تصریح کرد: تاثیری که شهر اصفهان در زمینه های مختلف در کشور می تواند داشته باشد همواره زبانزد بوده و امیدوارم بتوانیم این میراث را پاس داشته و با ارزش افزوده به آیندگان منتقل کنیم.

رییس شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: از همه کسانی که در خلق کتاب پل و تیزر معرفی اصفهان کوشیده اند تشکر می کنم.

*دیپلماسی شهری و ارتباط با شهرهای خواهرخوانده، فعال تر از گذشته

مدیرکل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری اصفهان نیز با معرفی اقدامات انجام شده در حوزه دیپلماسی شهری، اظهار کرد: شهرداری اصفهان در دوره پنجم مدیریت شهری بر اساس تاکید شورای اسلامی شهر و شهردار اصفهان در زمینه دیپلماسی شهری اقدامات زیادی انجام داد که این اقدامات با همکاری وزارت امور خارجه و نمایندگی آن در اصفهان انجام شد.

ایمان حجتی تصریح کرد: در این دوره احساس کردیم ارتباطات در حوزه شهرهای خواهرخوانده ضعیف شده و لازم است این ارتباطات را فعال تر از گذشته ادامه دهیم؛ از فرصت به دست آمده ناشی از شرایط کرونا استفاده شد و در گام اول ارتباطات کم فروغ شده، فعال شد، در گام دوم برندسازی، بازاریابی و معرفی شهر در ارتباطات بین المللی در حوزه شهرهای خواهرخوانده دنبال شد تا دیپلماسی شهری یاری رسان دیپلماسی عمومی باشد.

وی با بیان اینکه در حوزه دیپلماسی شهری لازم شد کنشگران دیگری نیز فعال شوند، افزود: ابتکار طرح شهروند دیپلمات در اصفهان به کار گرفته شد تا از ظرفیت سایر شهروندان توانمند در حوزه های بین الملل استفاده شود؛ این طرح با موافقت مدیران شهری و وزارت امور خارجه به خوبی پیش رفت و در سال 1400 بودجه ای برای این طرح در نظر گرفته شد.

مدیرکل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری اصفهان گفت: امیدواریم با پیش رفتن طرح شهروند دیپلمات شاهد شکوفایی و بالندگی شهر اصفهان در حوزه شهرهای خواهرخوانده باشیم تا این موضوع الگویی برای دیگر شهرها باشد.

وی با بیان اینکه سه خواهرخوانده جدید به شهر اصفهان اضافه می شوند، تاکید کرد: برای عقد قرارداد و پیمان خواهرخواندگی با شهر حیدرآباد هند در انتظار امضای پیمان توسط شهردار جدید این شهر هستیم، با شهر سمرقند ازبکستان مقدمات امضای خواهرخواندگی فراهم شده و با شهر پورتو پرتغال نیز در حال پیگیری برای پیمان خواهرخواندگی هستیم.

حجتی ادامه داد: برای معرفی شهر اصفهان به عنوان یک کهن شهر و یک جهانشهر لازم است تولیدات چندرسانه ای، فیلم های ویژه و کتابهایی به زبان های دیگر داشته باشیم که در این زمینه مجموعه کتاب های پل به همت اداره بین الملل اداره کل ارتباطات شهرداری اصفهان تهیه و تدوین شد، همچنین تیزرهایی به 10 زبان بین المللی در دست تهیه است که اولین تیزر به زبان انگلیسی تهیه شده که محصول بسیار خوبی در راستای بازاریابی شهری اصفهان است. همچنین فیلم ویژه و جدید معرفی اصفهان ساخته خشایار محمودآبادی به همت اداره تولیدات رسانه ای شهرداری اصفهان تهیه شد که می تواند علاوه بر شهرداری در اختیار ارگانها و سازمان ها برای معرفی به مهمانان بین المللی و ... قرار گیرد. 

*اصفهان پرچمدار حوزه دیپلماسی شهری

رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در استان اصفهان نیز در این جلسه اظهار کرد: حمایت های مدیریت شهری از فعالیت های بین المللی شهر اصفهان برای پیشبرد فعالیت های بین المللی شهرداری باعث شد طی سه سال گذشته روابط بین المللی و روابط دیپلماسی شهری به گونه ای پیش رود که اصفهان در ایران پرچمدار دیپلماسی شهری و بین المللی باشد.

علیرضا سالاریان تصریح کرد: از مجموعه وزارت امورخارجه، شهرداری اصفهان و شورای اسلامی شهر اصفهان که برای پیشبرد فعالیت های شهر در حوزه دیپلماسی همکاری های لازم را داشتند تشکر می کنم.کد محتوا 31702

برچسب ها