معاون وزیر امور خارجه: مجموعه اقدامات شهرداری نشان از آینده نگری مدیریت شهری دارد/ اعلام آمادگی سه میلیون ایرانی مقیم خارج برای همکاری با کشور

شهردار اصفهان و معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه طی دیداری در موضوع همکاری مدیریت شهری اصفهان با وزارت امور خارجه در زمینه هایی همچون مشارکت ایرانیان خارج از کشور در حوزه سرمایه گذاری و توسعه دفاتر استانی وزارت امور خارجه گفتگو و تبادل نظر کردند. 

به گزارش اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان، قدرت اله نوروزی در دیدار با سید کاظم سجادی، معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه دولت های محلی اگر در حوزه دیپلماسی عمومی فعالیت کنند می توانند خلاء های ناشی از مسائل بین المللی را پر کنند، اظهار کرد: شهرداری ها و انجمن ها می توانند در عرصه های بین المللی اقدامات بزرگی انجام دهند.

وی ادامه داد: در شهری مانند اصفهان که عنوان شهر جهانی را دارد، باید استانداردهای جهانی در همه ابعاد پیاده سازی شود به همین سبب در این دوره مدیریت شهری تصمیم گرفتیم نمایشگاه بین المللی اصفهان را طی دو سال به سرانجام برسانیم.

شهردار اصفهان با بیان اینکه این نمایشگاه در کنار حلقه چهارم ترافیکی شهر اصفهان قرار دارد، گفت: پروژه سالن اجلاس سران نیز پیش از این زمین گیر شده بود که با صرف اعتبار 700 میلیارد تومان پروژه‌های آن را فعال کردیم و به پیشرفت کنونی رسید، البته این طرح برای تکمیل همچنان به 300 میلیارد تومان اعتبار دیگر نیاز دارد.

وی با تاکید بر اینکه ساخت حلقه حفاظتی همه دسترسی های سالن اجلاس سران را جبران خواهد کرد، گفت: سالن اجلاس جنبه بین المللی دارد و برای همین منظور بخشی از این فضا به اتاق بازرگانی اصفهان که با تجار جهانی در ارتباط است، اختصاص داده شده است.

نوروزی بیان کرد: باید کنسولگری های زیادی در شهر جهانی اصفهان فعال باشد از همین رو ایده ایجاد منطقه دیپلماتیک را در اصفهان مطرح کردیم.

وی به عضویت اصفهان در سازمان های بین المللی اشاره و اظهار کرد: شهرداری اصفهان در این مدت همت خود در عرصه بین المللی را با حضور در کنگره ها و همایش های جهانی اثبات کرده است.

شهردار اصفهان افزود: اخیرا نیز شهرداری اصفهان بعد از سه سال، توانست لوگوی کاندیداتوری شهر دوستدار کودک یونیسف را دریافت کند و به زودی هم مقدمات پیوند خواهرخواندگی اصفهان و شهر حیدرآباد هند به عنوان چهاردهمین شهر خواهرخوانده اصفهان فراهم می شود.

وی با بیان اینکه اصفهان در استفاده از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور هم اقداماتی در سال های اخیر انجام داد که نمونه آن برگزاری هفته فرهنگی اصفهان در فرانسه با کمک تشکل ها بود، گفت: در ادامه این اقدام، طرح شهروند دیپلمات برای استفاده از تجارب اصفهانی های مقیم خارج از کشور کلید زده شد تا اصفهانی هایی که در قبال شهر احساس مسئولیتی دارند، فرصت بیان نظر و ایده داشته باشند.

نوروزی به رتبه نخست اصفهان در بین کلانشهرها در زمینه تحقق بودجه اشاره و اظهار کرد: برای به دست آوردن چنین موفقیت هایی هر دوشنبه با حضور در تهران به همراه معاون مالی و اقتصادی شهرداری، در جهت جذب کمک های دولتی به شهرداری گام برداشته ایم به طوریکه طی یک سال حدود 740 میلیارد تومان اعتبار به اصفهان جذب شد.

وی به چالش خشکی رودخانه زاینده رود اشاره کرد و گفت: حل این چالش که دغدغه های دیگری در زمینه آلودگی هوا ایجاد کرده است، مداخله سران قوا را می طلبد.

*ظرفیت شهرداری ها در ارتباط با خواهرخوانده ها از استانداری ها بیشتر است

در ادامه این دیدار، سید کاظم سجادی، معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه با تبریک اعطای نشان کاندیداتوری شهر دوستدار کودک به شهر اصفهان اظهار کرد: مجموعه اقدامات شهرداری نشان از آینده نگری مدیریت شهری دارد و قطعا اصفهان چشم انداز خوبی خواهد داشت.

وی پروژه سالن اجلاس سران را بی نظیر توصیف و تصریح کرد: بهتر است در همین دوره مدیریت شهری این پروژه به اتمام برسد تا با آینده نگری، این گنجینه شهر اصفهان ویران نشود.

معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه نمایشگاه بین المللی اصفهان در مکان خوبی واقع شده است و ای کاش چنین دیدگاهی در خصوص احداث نمایشگاه تهران هم اتخاذ می شد، گفت: اگر تعاریف درستی برای این ظرفیت ها تدوین شود، سرمایه ای برای شهر رقم خواهد خورد.

وی به تنوع کاری و ظرفیت های شهرداری ها برای ارتباط با خواهرخوانده ها اشاره و اظهار کرد: شهرداری ها حتی بیشتر از استانداری ها ظرفیت فعالیت در عرصه خارجی و کشورهای همسایه دارند تا از این امکانات بهره برداری شود.

سجادی با بیان اینکه کرونا فرصت سازندگی است و نباید متوقف شویم بلکه باید برگزاری وبینارها را در دستور کار قرار دهیم، گفت: یکی از ابتکارات در شهر اصفهان تشکیل کنسرسیومی در حوزه علمی و پزشکی است که می توان در شهر اصفهان با به ثمر نشستن اقدامات، این روند را به الگویی برای دیگر استان ها تبدیل کرد و وزارت امور خارجه هم به عنوان هماهنگ کننده این حرکت را به جلو خواهد برد.

وی افزود: باید با همین دیدگاه سرمایه گذاری هموطنان ایرانی که در خارج از کشور زندگی می کنند را پیگیری کرد و وزارت امور خارجه در این موضوع مانند بازوی کمکی عمل خواهد کرد.

معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه بیان کرد: در حوزه اداره کل ایرانیان خارج از کشور حدود سه میلیون ایرانی علاقمند به برقراری ارتباط شناسایی شده اند تا هیچ پلی خراب نشود و نسل بعدی ایرانیان خارج از کشور با کشور بیگانه نباشند.

وی تصریح کرد: معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه به طور فعال برای ارتباط میان تجار با نمایندگی های وزارت امور خارجه در استان ها همکاری دارد؛ به زودی نیز مجددا فراکسیون ایرانیان مقیم خارج از کشور در مجلس فعال شده و بازوی پرتوان برای روان سازی و قانون گذاری در خصوص تعامل با ایرانیان خارج از کشور خواهد بود.

سجادی از توجه ویژه وزارت امور خارجه به دفاتر استانی وزارت خانه خبر داد و گفت: درصدد هستیم تا سمت روسای نمایندگی وزارت امور خارجه در استان ها به مدیرکل ارتقا یابد تا جایگاهی همچون سفرا داشته باشند تا همکاری آنها با مجموعه هایی مانند شهرداری ها در همین تراز شکل گیرد؛ از همین رو انتظار داریم تصمیمی برای ارتقای دفتر نمایندگی اصفهان اندیشیده شود تا این اقدام از اصفهان الگویی برای سایر استان ها شود.

* احیای ارتباط با شهرهای خواهرخوانده اصفهان

در پایان این دیدار، ایمان حجتی، مدیرکل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری اصفهان به تشریح طرح شهروند دیپلمات در شهر اصفهان پرداخت و اظهار کرد: از مهرماه سال 98 به این نتیجه رسیدیم که برخی ارتباطات خواهرخواندگی اصفهان کم فروغ یا تیره شده است و نیاز به بازسازی ارتباط با شهرهایی همچون فلورانس، کوالالامپور و بارسلون داشتیم.

وی ادامه داد: از همین از فرصت کرونا استفاده کرده و ارتباطات گسترده ای را به صورت غیرحضوری با خواهرخوانده های اصفهان ایجاد کردیم.

مدیرکل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه در این تعاملات متوجه ظرفیت برای رقم خوردن اتفاقات خوب را شناسایی کردیم که نیاز به یک طرح برای اجرایی شدن داشت، گفت: از همین رو از تیرماه سال 99 همراه سازی برای اجرای طرح شهروند دیپلمات را در شهر اصفهان آغاز کردیم و در دیماه نیز فراخوان طرح منتشر شد.

وی به تجربه اصفهان برای استفاده از ظرفیت های جهانی ایرانیان خارج از کشور اشاره و تصریح کرد: در ایام کرونا بدون حضور شهرداری، در دو نمایشگاه چین با همراهی و همکاری ایرانیان ساکن در چین غرفه اصفهان را برپا کردیم.

حجتی با اشاره به ملزومات تقویت تعاملات بین المللی گفت: ارتباطات موثر با شرکای خارجی، مطلوب بودن محیط بین الملل، همراهی دستگاه دیپلماسی با مدیریت شهری، شکل گیری دانش و مهارت های بین المللی در تمامی عرصه ها، آمادگی در سرمایه پذیری در پروژه ها و .... از جمله این الزامات است.

وی با بیان اینکه افزایش مشارکت شهروندان، شناسایی تسهیل گران و توسعه همکاری های اقتصادی از جمله اهداف طرح شهروند دیپلمات است، اظهار کرد: گروه هدف این طرح اساتید دانشگاه، تجار، فعالان اجتماعی و رسانه ای که دارای کانال ارتباطی با خارج از کشور هستند را شامل می شود.کد محتوا 29679

برچسب ها