اتمام مرمت و بازسازی تکیه کازرونی تا اوایل شهریور

مدیرعامل سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان گفت: عملیات مرمت و بازسازی پروژه تکیه کازرونی تا اوایل شهریور ماه سال جاری به اتمام می رسد.

محمد فیض در گفت و گو با خبرنگار ايمنا اظهارکرد: تکیه کازرونی از کاملترین و ارزشمندترین تکایای زیبا و روحانی تخت فولاد است که در اواخر عهد قاجاریه و به سال۱۳۳۶ قمری به همت حاج محمدحسین کازرونی بنا شده و در تاریخ ۱۰ خرداد ۸۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

وی با بیان اینکه تکیه کازرونی از حیث معماری و کاربری در بین آثار تخت فولاد منحصر به فرد است، افزود: از جمله مشاهیر مدفون در این تکیه می‌توان آخوند ملا عبدالکریم گزی، آقا سید محمدباقر درچه‌ای، سید محمدمهدی درچه‌ای، سید محمدصادق صدیق الاطبا، ملاحسینعلی صدیقین و ملامحمدباقر صدیقین را نام برد.

مدیرعامل سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان خاطرنشان کرد: این سازمان در ادامه عملیات مرمت و بازسازی که در سال‌های گذشته در این تکیه انجام داده بود، از ابتدای شهریور ماه ۱۳۹۶ با اعتباری در حدود ۹ میلیارد ریال فاز جدیدی از کار را آغاز کرد که تاکنون هفت میلیارد ریال برای این پروژه هزینه شده است.

فیض ادامه داد: از جمله اقدامات در حال انجام در تکیه کازرونی ترمیم و اصلاح بدنه‌های داخلی حجره‌ها، سبک‌سازی و آجر فرش پشت بام، مرمت وبازسازی جان پناه، تعویض ناودان‌های فرسوده چوبی با ناودان‌های سنگی و احیای حوضخانه و محوطه‌سازی پیرامون آن است.

وی گفت: پیش بینی می‌شود عملیات مرمت و بازسازی پروژه تکیه کازرونی تا اوایل شهریور ماه سال جاری به اتمام برسد.

مدیرعامل سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان با بیان اینکه در مجاورت تکیه کازرونی، آب انبار کازرونی قرار دارد، اظهار کرد: ساختمان آب انبار یک بنای هشت ضلعی است که در سمت شمال شرقی آن پلکانی و در بالای آن چهار مناره باریک و زیبا قرار دارد که ارتفاع آن از سطح بام نزدیک به چهار متر است؛ این مناره‌ها در اصل بادگیر است و وظیفه تصفیه و خنک کردن فضای داخلی آب انبار را بر عهده دارد.

وی تصریح کرد: عملیات مرمت و ساماندهی این بنای تاریخی همزمان با مرمت تکیه کازرونی انجام گرفت که شامل ترمیم بدنه، سبک‌سازی و آجر فرش بام، خاک‌برداری فضای پیرامونی به همراه زیرسازی، آجر فرش و اصلاح تاسیسات مکانیکی و الکتریکی است.

فیض با اشاره به مرمت و ساماندهی تکیه میرفندرسکی، گفت: این تکیه مربوط به دوره صفوی در تخت فولاد اصفهان واقع شده و در تاریخ ۱۶ تیر ۱۳۶۴ با شماره ثبت ۱۶۷۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: مرحله جدیدی از عملیات گوناگون مرمت و ساماندهی تکیه میرفندرسکی از اوایل شهریور ماه سال ۱۳۹۶ با اعتباری در حدود هفت میلیارد و ۸۰۰ هزار ریال توسط سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان آغاز شده و تاکنون بیش از ۸۰ درصد این اعتبار هزینه شده است.

مدیرعامل سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان گفت: اقدامات در حال انجام تکیه میرفندرسکی شامل مرمت و بازسازی حجره‌های داخلی حیاط اصلی و سفید کاری و احیای تزیینات خط‌کشی در آنها و ورودیها و گچبری، کف فرش حیاط، مرمت دیوارهای بیرونی و اندود کاهگل، مقاوم سازی ستون‌ها و مرمت و بازسازی درهای چوبی و پنجره بی نظیر ارسی موجود است که تاریخ پایان این پروژه نیمه مرداد ماه سال‌جاری پیش بینی می‌شود.کد محتوا 19835

برچسب ها