دوچرخه باید نخستین انتخاب حمل و نقلی افراد باشد

مدیر منطقه ۱۵ شهرداری اصفهان گفت: گرچه راه زیادی تا نهادینه‌شدن فرهنگ دوچرخه‌سواری در پیش داریم، اما دوچرخه باید به نخستین انتخاب حمل و نقلی افراد تبدیل شود.

به گزارش خبرنگار ايمنا ، مسعود قاسمی در حاشیه برگزاری همایش دوچرخه سواری ویژه مدیران، پرسنل و شهروندان منطقه ۱۵ شهرداری اصفهان با عنوان «هر هفته هم رکابی» اظهارکرد: رشد روز افزون و به تبع آن رشد عبور و مرور با وسایل نقلیه موتوری، مشکلات بسیاری را در سیستم حمل و نقل ایجاد کرده است، به این منظور طرح دوچرخه سواری در راستای ترویج فرهنگ استفاده از دوچرخه به عنوان یک وسیله حمل و نقل درون شهری در جهت ایجاد یک سیستم حمل و نقل پایدار، حفظ محیط زیست و ایجاد نشاط و شادی در شهروندان باید مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: استفاده مدیران و مسئولان مدیریت شهری از دوچرخه در کنار مردم، الگویی برای کاستن آلودگی هوا، کاهش ترافیک معابر شهری، کاهش مصرف سوخت و انرژی و تامین دسترسی آسان به اماکن است که در جهت توسعه این فرهنگ مدیریت شهری باید هرچه بیشتر به ساخت و گسترش مسیرهای ویژه دوچرخه‌سواری در شهر اقدام کند.

مدیر منطقه ۱۵ شهرداری اصفهان با بیان اینکه حمل و نقل عمومی یکی از مهمترین بخش‌های زندگی شهروندان در شهرهای بزرگ است، افزود: دوچرخه باید به نخستین انتخاب حمل و نقلی افراد تبدیل شود، گرچه راه زیادی تا نهادینه شدن فرهنگ دوچرخه‌سواری در پیش داریم، اما اگر بتوانیم گام‌های محکمی برای این کار برداریم، آینده‌ای سبز و روشن را به فرزندانمان هدیه کرده‌ایم؛ باید با رفتار خود به فرزندانمان بیاموزیم که برای حفظ محیط‌ زیست و یا کاهش آلودگی هوا تلاش کنند.

 وی گفت: استفاده از دوچرخه به عنوان وسیله‌ای که هیچ آلودگی ندارد، در میزان کاهش آلودگی هوا بسیار حائز اهمیت است و شهروندان باید با مشارکت در استفاده از دوچرخه متولی این امر باشند چرا که اگر تعداد دوچرخه‌سواران افزایش یابد، مسئولان موظف به فراهم کردن زیرساخت‌ها خواهند شد.

قاسمی ادامه داد: یکی از برنامه هایی که با اجرای عملی و صحیح آن می‌توان تا حد قابل توجهی آرامش را به سیستم حمل و نقل و عبور و مرور شهری باز گرداند و بسیاری از مشکلات ناشی از تردد و ترافیک‌های سنگین درون شهری را کاهش داد؛ توسعه حمل و نقل دوچرخه سواری است.

وی تاکید کرد: با استفاده از دوچرخه و در نتیجه گسترش استفاده از آن در امر حمل و نقل درون شهری، می‌توان آلودگی هوا و بیماری‌های زیادی که به تبع استفاده از سوخت‌های فسیلی در وسایل نقلیه موتوری است را تا حد قابل توجهی کاهش داد.

 مدیر منطقه ۱۵ شهرداری اصفهان گفت: خوشبختانه استفاده از دوچرخه و گسترش دوچرخه‌سواری در سطح شهرها نیاز به سرمایه‌گذاری‌های هنگفت نداشته و می‌تواند با طبق شرایط اقتصادی و اجتماعی جامعه در خدمت سیستم حمل و نقل قرار گیرد و از تراکم وسایل نقلیه موتوری بر مناطق شهری بکاهد.

به گزارش ايمنا ، در طول مسیر رکابزنی، دوچرخه سواران بر سر مزار شهدای گمنام حاضر شده و دقایقی را همراه با مداحی مداح اهل بیت(ع) به سوگواری و عزاداری پرداختند و در پایان این همایش نیز، به قید قرعه به تعدادی از شرکت کنندگان جوائزی به رسم یادبود اهداء شد.

 کد محتوا 19548

برچسب ها