ارتقاء فرهنگ شهروندی لازمه الگوسازی سبک زندگی شهری است

جهانی‌شدن و فناوری‌های رسانه‌ای مانند اینترنت، ماهواره، تلویزیون، ویدئو، سینما و رادیو به همراه شکل‌های جدید مصرف شرایطی را در چند دهه گذشته به وجود آورده‌اند که به سختی می‌توان آن را کنترل کرد.

به گزارش خبرنگار ايمنا ، در کنار این شرایط جدید، فرهنگ جهانی‌ و خرده­ فرهنگ‌های جدیدی پدید آمده است که به نوعی هر لحظه دچار تغییر می‌شوند؛ رشد شهری در قرن بیستم سهم جمعیت شهرنشین را به شدت افزایش داد و شهرنشینی را به شیوه‌ی غالب زندگی تبدیل کرد.

اگرچه شهر و شهرنشینی خود یکی از مهم‌ترین شاخص‌های رفاه و توسعه‌ی اجتماعی و اقتصادی محسوب می‌شود اما رشد شتابان آن می‌تواند سرانه‌ی برخورداری از بسیاری امکانات اجتماعی و اقتصادی را کاهش دهد و از این طریق پیامدهای آن به صورت کاهش سطح کیفیت زندگی در عرصه‌های مختلف شهری نمایان شود.

تحولات فنی و گسترش روز افزون فرایند تمایز اجتماعی در شهرهای مدرن، ضرورت سازماندهی فرایند توسعه را از حیث نظری و عملی در قالب توسعه‌ی اجتماعی به همراه داشت؛ به گونه‌ای که رویکردهای مختلفی در باب کم و کیف توسعه مطرح شدند که وجه قالب آن‌ها تمرکز بر رشد اقتصادی بود، چرا که توسعه فرایند برنامه‌ریزی برای بسیج منابع در راستای رشد اقتصادی دانسته می‌شود و از منظر رفاه و بهزیستی اجتماعی افزایش ثروت مساوی با خوشبختی بیشتر شهروندان تلقی می‌گردید.

بررسی‌های گوناگونی که در نقاط مختلف جهان در مورد تحول شکل زندگی در رابطه با توسعه شهرنشینی به‌عمل آمده، صور زندگی را به‌عنوان یک الگوی مطلوب و ثابت که متأثر از زندگی روزمره و مظاهر مختلف آن است مورد توجه قرار می‌دهد و مشخصات زندگی انفرادی و تنوع تاریخی را از آن مستثنی می‌سازد.

هیچ نهادی به اندازه شهرداری نمی تواند به موضوع سبک زندگی بپردازد

معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری اصفهان نیز در این باره تاکید می کند: هیچ نهادی به اندازه شهرداری ظرفیت پرداختن به موضوع سبک زندگی را ندارد.

علی قاسم زاده با اشاره به دو موضوع مهم هویت و سبک زندگی، اظهارمی کند: در بحث هویت باید بر روی عناصری از شهر که تعلق و تعهد مردم به شهر را افزایش می دهد و آن ها را ترغیب به مشارکت در این حوزه می کند، کار کنیم. وی ادامه می دهد: بخشی از این بحث احیای عناصر هویتی شهر است تا مردم آن‌ها را بشناسند و بخش دیگر خلق آثار جدید در دوره جمهوری اسلامی و اضافه کردن عناصر هویتی به کالبد شهر است که در این زمینه نباید به برنامه های نرم افزاری اکتفا کنیم و برنامه های سخت افزاری هم داشته باشیم. وی با بیان این که در بحث فرهنگ کارهای کوتاه مدت و دراز مدت لازم است، اضافه می کند: بعد از هویت به موضوع سبک زندگی رسیدیم، چرا که هنوز سبک زندگی در شأن جمهوری اسلامی و ایران و اسلام تعریف نکرده ایم. معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری اصفهان معتقد است: تصویب سند سبک زندگی ایرانی- اسلامی و کمک به نهادینه و عملیاتی شدن آن خدمت بزرگی است، چرا که وقتی فرد از خانه بیرون می آید، باید به آدابی مؤدب شود و ما باید روی این آداب سرمایه گذاری کنیم، چون هیچ نهادی به اندازه شهرداری نمی تواند بر روی این موضوع کار کند.

ارتقاء فرهنگ شهروندی لازمه الگوسازی سبک زندگی شهری 

در این باره مدیر امور اجتماعی و مشارکت های مردمی شهرداری اصفهان نیز  در گفتگو با خبرنگار "ايمنا "می گوید: نکته ای که در مباحث سبک زندگی شهری باید به آن توجه شود، احساس تعلق است؛ امروزه یکی از مهمترین مسائلی که برای شهرنشینی مورد بررسی قرار گرفته موضوع هویت شهری یا احساس تعلق به شهر است.

مسعود مهدویان فر ادامه می دهد: اهمیت موضوع از آنجایی است که وقتی فردی به شهر خود احساس تعلق نداشته باشد، به دنبال یک تعامل مشارکت آمیز مبتنی بر رعایت حقوق و وظایف خود در حوزه شهری نیست، بنابراین اگر بخواهیم نگاه عمیق تری به سبک زندگی شهری داشته باشیم، آن مفهومی که دست مایه ما خواهد بود مفهوم احساس تعلق است.

وی ادامه می دهد: هر چه هویت شهری بالا رود احساس تعلق شهری افزایش می یابد و هر چه احساس تعلق بیشتر شود، احساس هویت شهری هم در بین شهروندان افزایش می یابد و این دو مورد قطعاً بر روی یکدیگر تأثیرگذار هستند.

مدیر امور اجتماعی و مشارکت های مردمی شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه اگر شهروندی احساس هویت کند و نسبت به شهر و شهرنشینی احساس تعلق داشته باشد، صاحب مفهوم واقعی شهروند هستیم، اظهارمی کند: شهروند شهرنشینی است که احساس تعلق به شهر دارد و شهروندی کلید واژه اصلی در بحث سبک زندگی شهری است و از این رو اگر به دنبال الگوسازی هستیم باید برروی شهروندان کار کنیم.

وی یادآور می شود: در موضوع شهروندی کمیته فرهنگ شهروندی از سال ۸۲ فعالیت خود را آغاز کرد که این کمیته ۳ محور اصلی را در برنامه های خود شامل: اصلاح ارتباط  شهروندان با محیط شهری، اصلاح ارتباط  شهروندان با مدیریت شهری و اصلاح ارتباط  شهروندان با سایر انسانها دارد.

مهدویان فر خاطرنشان می کند: اگر ما به دنبال سبک زندگی شهری و الگوسازی آن هستیم، لازمه آن ارتقای فرهنگ شهروندی است که شهرداری اصفهان سالهاست در این حوزه با تشکیل کمیته فرهنگ شهروندی فعالیت می کند.

وی اضافه می کند: نکته دوم که ناظر سبک زندگی شهری است، اینکه شهرنشینی الزاماتی را برای زندگی انسانها ایجاد کرده است؛ مثلاً در شهرنشینی تحرک و پویایی همچون زندگی در روستاها نیست و سبک تغذیه زندگی یک شهرنشین، الگوهای بازی، الگوهای تحرک و سایر موارد در کودکان شهرنشین با کودکانی که در روستا زندگی می کنند کاملاً متفاوت است.

مدیر امور اجتماعی و مشارکت های مردمی شهرداری اصفهان با تاکید بر اینکه الزاماتی که شهرنشینی به انسانها تحمیل می کند، باید با نگاه سلامت محور مورد بازنگری قرار گیرد، ادامه می دهد: توجه به فرهنگ سلامت و اینکه شهروند سالم لازمه شکل گیری شهر سالم است از جمله مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی معتقد است: اگر به دنبال شهری سالم و پویا هستیم لازمه آن شهروند سالم است که با سبک زندگی شهری سلامت محور به وجود می آید.

مهدویان فر با تاکید براینکه شهروندان باید سبک تغذیه، تفریح و کم تحرکی خود را اصلاح کنند، اظهار می کند: در زندگی شهری بیشتر شغل ها کم تحرک هستند اما در محیط روستا مشاغل پرتحرکی وجود دارد.

وی می گوید: لازم است در سبک زندگی شهری به مقوله سلامت شهروندان توجه ویژه ای داشته باشیم تا شعار "شهر سالم – شهروند سالم" تحقق پیدا کند.

مدیر امور اجتماعی و مشارکت های مردمی شهرداری اصفهان نکته سوم در سبک زندگی شهری  را در این دانست که وقتی انسانها به یک جمعیت انبوه می رسند لزوم سبک زندگی مبتنی بر سلامت اجتماعی هم اهمیت پیدا می کند.

وی تصریح می کند: در حال حاضر سرقت های خرد در صدر جرایم اصفهان قرارد دارد زیرا خودروها و خانه های لوکس بیشتر مورد توجه سارقان قرار می گیرند، این در حالی است که در قدیم ظاهر خانه ها و خودروها جذاب و فریبنده نبودند؛ بنابراین می توان نتیجه گرفت که سبک زندگی شهری اگر مبتنی بر سادگی و عدم تجمل گرایی و ظاهرسازی باشد، خود، خانواده و محل سکونت ما کمتر دچار آسیب های اجتماعی می شود.کد محتوا 18874

برچسب ها