تفکیک زباله‌های عفونی از پسماند معمولی در ساری

معاون خدمات شهری شهردار ساری گفت: این روزها زباله‌های عفونی در کیسه‌های سیاه رنگ که قابل مشاهده نیست وارد سطل‌های عمومی شهر می‌شود که این مسئله، سلامت شهروندان را تهدید می‌کند.

به گزارش ايمنا ، مصطفی نیک نقش با اشاره اهمیت توجه به تفکیک صحیح زباله‌های عفونی و بیمارستانی اظهار کرد: زباله‌های بیمارستانی در زمره خطرناک‌ترین انواع زباله‌ها است و هرگونه سهل‌انگاری و کوتاهی در دفع آن‌ها به تهدیدی جدی برای سلامت شهروندان منجر می‌شود، بنابراین مراکز تولید کننده چنین زباله‌هایی به استناد مواد هفت و ۱۳ قانون مدیریت پسماند موظف به جداسازی این نوع زباله‌ها در مبدا و بی‌خطر کردن استفاده از سطل‌ها و کیسه‌هایی با رنگ مشخص هستند.

وی افزود: بر اساس ماده هفت قانون پسماندها، مدیریت اجرایی کلیه پسماندهای غیرصنعتی و ویژه در شهرها و روستاها و حریم آنها بر عهده شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و در خارج از حوزه وظایف شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به عهده بخشداری‌ها است؛ مدیریت اجرایی پسماندهای صنعتی و ویژه به عهده تولیدکننده است و درصورت تبدیل آن به پسماند عادی به عهده شهرداری‌ها، دهیاری‌ها و بخشداری‌ها است.

معاون خدمات شهری شهردار ساری گفت: برای مدیریت اصولی زباله‌های عفونی و جلوگیری از ایجاد بیماری‌های ناشی از این نوع زباله‌ها بر اساس دستورالعمل جهانی، زباله‌های عفونی باید به صورت اختصاصی توسط کلینیک‌ها و مراکز بهداشتی و درمانی جمع‌آوری شود و پس از بی‌خطرسازی به سازمان‌های مسئول تحویل داده شوند.

نیک نقش ادامه داد: این روزها زباله‌های عفونی در کیسه‌های سیاه رنگ که قابل مشاهده نیست وارد سطل‌های عمومی شهر می‌شود که این مسئله، سلامت شهروندان را تهدید می‌کند؛ علاوه بر این، حمل اینگونه زباله‌ها به محل دفن زباله علاوه بر آلودگی محیط زیست، سلامت کارکنان شهرداری را نیز در زمان جمع آوری و در محل دفن زباله به مخاطره می‌اندازد.

وی افزود: وجود زباله‌های عفونی که درسطل‌های زباله مشاهده شده است به مراکز متولی و ذی‌صلاح  نیز اطلاع رسانی می‌شود تا در سریع‌ترین زمان بررسی شود.

معاون خدمات شهری شهردار ساری خاطرنشان کرد: دفن بهداشتی و اصولی زباله‌ها و پسماندهای مرکز استان طبق قوانین و ضوابط در دستور کار شهرداری ساری قرار دارد.کد محتوا 16901

برچسب ها