ناوگان تاکسیرانی اصفهان تا ۳ ماه آینده مجهز به «اصکیف» می‌شود

مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهرداری اصفهان گفت: بر اساس برنامه ریزی انجام شده تا سه ماه آینده تمام ناوگان تاکسیرانی شهر مجهز به سامانه هوشمند کرایه تاکسی «اصکیف» می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایمنا، هادی منوچهری امروز (یکشنبه) در آئین آغاز رسمی ارائه خدمات الکترونیک سازمان تاکسیرانی برای پرداخت هوشمند تاکسی از طریق QR کد و اپلیکیشن اصکیف با پوشش یک هزار دستگاه تاکسی در سطح شهر که به صورت زنده از طریق اینستاگرام و برنامه رادیویی صدای شهر برگزار شد، اظهار کرد: سال ۸۹ در ناوگان تاکسیرانی پروژه سامانه هوشمند تاکسی اجرایی شد، طرحی که در زمان خود اهمیت زیادی داشت و مورد ارزیابی فنی قرار گرفته بود، اما بنا به دلایل مختلفی نتیجه مطلوب را نداشت.

وی افزود: سامانه هوشمند تاکسی هزینه‌هایی را به رانندگان تاکسی تحمیل کرد، اما به طور کامل مورد استفاده قرار نگرفت از این رو پس از آغاز به کار این دوره مدیریت شهری یکی از دغدغه‌ها رفع این موضوع و هدفمند کردن آن با استفاده از راهکار دقیق و اجرایی بود.

مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهرداری اصفهان با اشاره به پروژه اصکیف یا پرداخت آنلاین کرایه تاکسی تصریح کرد: مهم‌ترین هدف استفاده از بارکد خوان در تاکسی‌های شهر افزایش ضریب امینی و امنیت، جلوگیری از برخورد فیزیکی برای تبادل اسکناس به ویژه در شرایط کرونایی امروز همچنین افزایش بهره‌وری و چابک سازی سازمان است.

وی ادامه داد: در مجموع ۹ هزار و ۵۰۰ تاکسی از جمله تاکسی‌های اینترنتی، سرویس مدارس و آژانس‌ها شامل اجرای طرح اصکیف می‌شوند، اما اولویت با تاکسی‌های زرد رنگ است.

منوچهری با بیان اینکه مصوبات لازم برای اجرای طرح اصکیف از کمیسیون حمل و نقل شورای اسلامی شهر دریافت شده است، خاطرنشان کرد: با استفاده از اصکیف شهروندان کرایه تاکسی را به صورت آنلاین و بر اساس بارکد انجام می‌دهند و سازمان تاکسیرانی نیز قادر به مدیریت تراکنش‌ها و آمار سفرهای روزانه خواهد بود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بارکد خوان QR بر روی حدود یک هزار تاکسی شهر نصب و در ۷۰۰ تاکسی فعال شده است، تصریح کرد: این امکان به مرور برای سایر تاکسی‌های شهر نیز فراهم خواهد شد.

مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهرداری اصفهان با تأکید بر اینکه نصب، راه اندازی و آموزش استفاده از بارکد خوان QR برای رانندگان تاکسی رایگان است، گفت: علی رغم اینکه پروژه سامانه هوشمند تاکسی در دوره قبل مدیریت شهری هزینه‌هایی را به رانندگان تحمیل کرده بود، اما اصکیف (بارکد خوان QR) به صورت رایگان در اختیار رانندگان قرار گرفته است.

تحقق مدیریت هوشمند با اصکیف

وی با بیان اینکه سرعت پرداخت کرایه از طریق سامانه اصکیف افزایش و بهره‌وری سیستم نیز ارتقا یافته است، خاطرنشان کرد: اصکیف نقش به سزایی در تحقق مدیریت هوشمند خواهد داشت و در آینده نه چندان دور برای پرداخت کرایه در مترو و اتوبوس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

منوچهری افزود: شهروندان می‌توانند با ارسال عدد سه به شماره ۳۰۰۰۱۷۳۰۳۰ و یا از طریق کافه بازار و گوگل پلی نسبت به دریافت و نصب اپلیکیشن اصکیف اقدام و سپس در این نرم افزار با انتخاب گزینه پرداخت کرایه و اسکن بارکد، کرایه خود را به صورت الکترونیکی پرداخت کنند.

وی با بیان اینکه تا سه ماهه آینده کل ناوگان تاکسیرانی شهر مجهز به نرم افزار پرداخت الکترونیکی کرایه «اصکیف» خواهد شد، اظهار کرد: این سامانه تنها برای پرداخت آنلاین کرایه است و ارتباطی با محاسبه آن ندارد چرا که نرخ کرایه از طریق برچسب نصب شده در تاکسی‌ها به اطلاع شهروندان رسیده است.

مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهرداری اصفهان ادامه داد: اگر بانک طرف حساب راننده تاکسی «ملت» باشد، کرایه پرداختی در همان لحظه به حساب راننده واریز و قابل برداشت خواهد بود، در غیر این صورت تسویه حساب سه مرتبه در هر شبانه روز انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه اصکیف تکمیل کننده بخش هوشمند سازی پرداخت الکترونیکی برای ارائه خدمات بیشتر به شهروندان و یکی از مدهای جدید پرداخت محسوب می‌شود، به شهروندان توصیه کرد: از این نرم افزار استفاده کنند تا به کیفیت هوشمند سازی شهر و سلامت خود کمک کرده باشند.

منوچهری تأکید کرد: در شرایط فعلی با توجه به شیوع ویروس کرونا پذیرفتن این سامانه از سوی رانندگان تاکسی و مسافران اهمیت زیادی دارد و می‌تواند در کاهش خطرات ناشی از رعایت نشدن مسائل بهداشتی بسیار اثر گذار باشد.کد محتوا 16785

برچسب ها