بهره‌برداری و کلنگ‌زنی بیش از ۵۶۰ میلیارد ریال پروژه در منطقه ۱۵

امروز (یکشنبه) در ادامه برنامه «هر یکشنبه، یک افتتاح» ۵۶۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال پروژه در منطقه ۱۵ شامل افتتاح بوستان بزرگ الهیه و آغاز عملیات اجرایی پل زیرگذر قهجاورستان و خیابان‌سازی ضلع غربی خیابان مقداد دوم کلنگ‌زنی و بهره‌برداری شد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، منطقه ۱۵ در راستای تحقق طرح‌های توسعه‌ای در جهت رفع نیاز شهروندان اقدام به اجرای چندین پروژه مهم عمرانی و ترافیکی کرده است.

یکی از این پروژه‌ها عملیات اجرایی پل زیرگذر قهجاورستان است که از مزیت‌های اجرای این پروژه کاهش بار ترافیکی در مبادی ورودی شهر، توزیع ترافیک در ورودی شهر قبل از رسیدن به هسته شهر، حذف ترافیک بین شهری، کاهش اثرات منفی ترافیک نظیر آلودگی هوا، کاهش اتلاف وقت و تصادفات، کاهش بار ترافیکی رینگ سوم، جلوگیری از گسترش بی رویه ساخت و ساز، گسترش کمربند سبز اصفهان، جلوگیری از ورود وسایل نقلیه سنگین به شهر است.

در مسیر پروژه پل زیرگذر قهجاورستان دو پل شامل اجرای پل قهجاورستان با مساحت یک‌هزار و ۹۰۰ مترمربع و اجرای پل بر روی کانال آب به مساحت دو هزار و ۲۰۰ متر مربع قرار دارد.

عرض متوسط مسیر اجرای پل زیرگذر قهجاورستان ۷۰ متر با طول ۲۰.۶۴ و دهانه ۵.۲۸ است، میزان حجم خاک‌برداری پروژه ۲۰۰ هزار متر مکعب، حجم خاک‌ریزی ۲۵۰ هزار متر مکعب، مساحت پل دو هزار مترمربع، مساحت رمپ زیرگذر ۱۲ هزار مترمربع، مساحت رمپ ها و لوپ هشت هزار و ۵۰۰ مترمربع، مساحت کل ۲۲ هزار و ۵۰۰ مترمربع، حجم بتن پنج هزار تن، حجم آرماتور ۴۰۰ تن است که مبلغ حدود ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای آزادسازی و اجرای آن نیاز است.

آغاز عملیات ساماندهی ضلع غربی خیابان مقداد دوم «حدفاصل میدان سلمان تا میدان اندوان» از دیگر پروژه‌های منطقه ۱۵ به شمار می‌آید؛ اجرای این پروژه جهت بهبود وضعیت تردد شهروندان در این خیابان انجام خواهد شد.

در این پروژه با توجه به حساسیت اجرا برای دو خط لوله اصلی آب به طول سه هزار و ۵۶۰ متر و عرض ۸.۵ متر که در این مسیر قرار گرفته، با تثبیت بستر و اجرای یک لایه سنگ و بتن و یک لایه آسفالت ۹.۲۵، هزینه‌ای افزون بر ۴۳ میلیارد ریال در بر خواهد داشت.

بهره‌برداری از بوستان شهرک الهیه

به منظور توسعه امکانات رفاهی و آرامش شهروندان بوستان بزرگ الهیه به مساحتی حدود ۱۵ هزار مترمربع با حدود ۹ هزار مترمربع فضای سبز و با اعتباری افزون بر ۲۱۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال در منطقه ۱۵ احداث شده است.

امکانات این بوستان شامل محوطه بازی کودکان و در نظر گرفتن امکانات جدیدی برای فضای بازی کودکان و بزرگسالان، سکوی نماز، آلاچیق، مسیر دوچرخه، سرویس بهداشتی همچنین انتخاب مناسب‌ترین، مفیدترین و مقاوم‌ترین گونه‌های گیاهی در محل خیابان ارغوانیه کوی الهیه است که هم اکنون به اتمام رسیده و آماده بهره برداری است.

منطقه ۱۵ کارگاه عمرانی شهر

شیرین طغیانی، رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان امروز_ یکشنبه ۱۲ مردادماه ۹۹_ در پخش زنده برنامه افتتاحیه پروژه‌های عمرانی و خدماتی منطقه ۱۵ که از طریق برنامه رادیویی «صدای شهر» برگزار شد، با اشاره به احداث بوستان الهیه، اظهار کرد: این بوستان یکی از پروژه‌های محله محور منطقه ۱۵ است که با رویکرد ارتقا کیفیت زندگی شهروندان به بهره برداری رسید.

وی با بیان اینکه در منطقه ۱۵ پروژه‌های بسیار بزرگی اجرا شده یا در حال احداث است، افزود: بوستان الهیه ۱۵ هزار متر مربع وسعت دارد که ۹ هزار مترمربع آن به فضای سبز اختصاص یافته که امیدواریم با تجهیزات مناسب و امکانات در نظر گرفته شده رضایت شهروندان را به همراه داشته باشد.

رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: منطقه ۱۵ معروف به خوراسگان در سال ۹۲ با تصمیم گیری شورای شهر اصفهان و خوراسگان به اصفهان الحاق شد و اقدامات زیرساختی خوبی در این منطقه صورت گرفت به طوری که امروز این منطقه به کارگاه عمرانی در شهر شناخته می‌شود.

وی تصریح کرد: در این دوره شاهد توسعه و رشد شرق اصفهان بودیم و منطقه ۱۵ از منظر کالبدی و تولیدات هنری نیز ظرفیت‌های بالقوه‌ای دارد.

طغیانی با بیان اینکه منطقه ۱۵ پایگاه خاتم کاران شهر است، اما تولیدات آنها برند سازی نشده، خاطرنشان کرد: زمینی در این منطقه خریداری شده تا به زودی باغ خاتم شکل بگیرد البته رویکرد اصلی این است که مدیریت شهری نقش تسهیلگری داشته باشد.

وی ادامه داد: تحقق این موضوع جذب گردشگران داخلی و خارجی را به همراه خواهد داشت، البته باید فضای کالبدی شهر تغییر کند.

رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه منطقه ۱۵ پتانسیل جذب گردشگر را دارد، گفت: مجموعه «خان» یکی از ظرفیت‌های گردشگری است که مورد توجه واقع نشده و احداث باغ خاتم می‌تواند این ظرفیت‌ها را شکوفا کند.

وی افزود: شورا به عنوان نماینده مردم و تسهیلگر باید ایفای نقش کند، البته ارتباط شورای پنجم با سایر دستگاه‌ها در اصفهان خوب بوده است.

پروژه حلقه حفاظتی شهر تنها متعلق به شهر اصفهان نیست

طغیانی با اشاره به پروژه حلقه حفاظتی شهر افزود: این پروژه از ۲۰ سال پیش مصوب شد، اما در دوره‌های مختلف برای اجرای پروژه اقدامی صورت نگرفت تا اینکه در این دوره مدیران شهری با جسارت به اجرای آن ورود پیدا کرده‌اند.

وی ادامه داد: اجرای پروژه حلقه حفاظتی شهر از توسعه افقی شهر جلوگیری خواهد کرد و کاهش آلودگی هوا و ترافیک را به همراه خواهد داشت.

رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: پروژه حلقه حفاظتی شهر تنها متعلق به شهر اصفهان نیست بلکه شهرهای همجوار را نیز در بر می‌گیرد.

وی با بیان اینکه پروژه حلقه حفاظتی شهر ۷۸ کیلومتر طول دارد که ۴۶ کیلومتر آن در داخل شهر اصفهان قرار گرفته است، گفت: نقطه صفر این پروژه با اجرای مجموعه پل‌ها و تقاطع غیر همسطح شهید سردار سلیمانی در منطقه ۱۵ قرار گرفته و به سمت مناطق ۱۰ و ۱۴ حرکت می‌کند.

طغیانی اظهار کرد: پل آفتاب، مجموعه پل‌ها و تقاطع غیر همسطح شهید سردار سلیمانی و پل زیرگذر قهجاورستان نقاط عطف پروژه حلقه حفاظتی شهر به شمار می‌آید.

وی تأکید کرد: رویکرد پروژه حلقه حفاظتی شهر کاملاً زیر ساختی بوده و هر چه زودتر اجرایی شود از توسعه افقی شهر جلوگیری خواهد شد.

بهره برداری از ابر پروژه مجموعه پل‌های سردار شهید سلیمانی تا پایان سال

مسعود قاسمی، مدیر منطقه ۱۵ شهرداری اصفهان در ادامه این برنامه اظهار کرد: به منظور توسعه امکانات رفاهی و آرامش شهروندان، بوستان بزرگ الهیه در محله ارغوانیه به مساحتی حدود ۱۵ هزار مترمربع با حدود ۹ هزار مترمربع فضای سبز احداث شده است.

وی با اشاره به مهمترین ویژگی‌های بوستان الهیه، تصریح کرد: آبیاری این بوستان با روش بابلر (قطره‌ای) انجام می‌شود که صرفه‌جویی آب را به همراه خواهد داشت.

مدیر منطقه ۱۵ شهرداری اصفهان افزود: در بوستان الهیه امکاناتی همچون نمازخانه، مسیر ویژه دوچرخه، آلاچیق، فضای بازی کودکان و سرویس کامل وسایل حرکت درمانی در نظر گرفته شده که برای زمین و اجرای آن افزون بر ۲۱ میلیارد تومان هزینه شده است.

وی با بیان اینکه بوستان الهیه پیرو درخواست‌های شهروندان ساکن در محله ارغوانیه احداث شده است، اظهار امیدواری کرد: احداث این بوستان باعث رضایتمندی بیشتر شهروندان شود.

قاسمی ادامه داد: عملیات اجرایی بوستان الهیه از اواسط سال گذشته آغاز شد و اجرای آن یکسال به طول انجامید که این بازده زمانی به علت تاکید بر استفاده از گیاهان مقاوم به کم آبی و امکاناتی متناسب با نیازهای شهروندان صرف شد.

وی با اشاره به پروژه‌های شاخص شهری منطقه ۱۵، گفت: ابر پروژه مجموعه پل‌ها و تقاطع غیر همسطح سردار شهید سلیمانی در مجاورت کارخانه قند یکی از پروژه‌های شاخص شهری این منطقه به شمار می‌رود که تاکنون ۶۷ درصد پیشرفت داشته و طبق برنامه و جدول زمانی در حال اجرا است.

مدیر منطقه ۱۵ شهرداری اصفهان ادامه داد: پروژه مجموعه پل‌ها و تقاطع غیر همسطح سردار شهید سلیمانی شامل پنج پل است که تا پایان سال‌جاری مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

آغاز عملیات اجرایی ۳ کیلومتر از حلقه حفاظتی شهر

وی با اشاره به پروژه حلقه حفاظتی شهر، گفت: شش هزار و ۶۰۰ مترمربع از مسیر این پروژه در منطقه ۱۵ قرار دارد که به زودی عملیات اجرایی سه کیلومتر آن (از کیلومتر چهار تا هفت) آغاز خواهد شد.

قاسمی با بیان اینکه پل زیرگذر قهجاورستان به عنوان پروژه مشترک بین منطقه ۱۰ و ۱۵ کلنگ زنی شده است، اظهار کرد: در مسیر این پروژه دو پل شامل پل قهجاورستان با مساحت یک‌هزار و ۹۰۰ مترمربع و پل بر روی کانال آب به مساحت دو هزار و ۲۰۰ متر مربع اجرا می‌شود.

وی تصریح کرد: برای اجرای پل زیرگذر قهجاورستان ۴۰ هزار متر زمین در مناطق ۱۰ و ۱۵ با هزینه ۴۰ میلیارد تومان آزادسازی انجام شده است.

۶۰ میلیارد هزینه برای اجرای پروژه پل زیرگذر قهجاورستان

مدیر منطقه ۱۵ شهرداری اصفهان با بیان اینکه برای اجرای این پروژه ۶۰ میلیارد تومان هزینه برآورد شده است، ادامه داد: از مزیت‌های اجرای پروژه پل زیرگذر قهجاورستان می‌توان به کاهش بار ترافیکی در مبادی ورودی شهر، حذف ترافیک بین شهری، کاهش اثرات منفی ترافیک نظیر آلودگی هوا، کاهش اتلاف وقت و تصادفات، کاهش بار ترافیکی رینگ سوم، جلوگیری از گسترش بی رویه ساخت و ساز، گسترش کمربند سبز اصفهان، جلوگیری از ورود وسایل نقلیه سنگین به شهر عنوان کرد.

رفع مشکلات ترافیکی جاده منتهی به آرامستان باغ رضوان

وی با اشاره به ترافیک پایان هفته جاده منتهی به آرامستان باغ رضوان تصریح کرد: برای رفع این مشکل ترافیکی احداث خیابان مقداد دوم حد فاصل میدان سلمان تا میدان اندوان در دستور کار قرار گرفت و عملیات اجرایی آن آغاز شد.

قاسمی افزود: این پروژه به دلیل قرار گرفتن دو خط لوله اصلی آب در مسیر آن از حساسیت زیادی برخوردار است و اجرای آن شش میلیارد تومان هزینه در بر خواهد داشت.

وی با بیان اینکه خیابان مقداد دوم سه هزار و ۵۶۰ متر طول و هشت و نیم متر عرض خواهد داشت، اظهار کرد: اجرای این پروژه به جهت بهبود وضعیت تردد شهروندان در دستور کار قرار گرفته است.

مدیر منطقه ۱۵ شهرداری اصفهان با اشاره به دیگر پروژه‌های این منطقه گفت: پارکینگ جنب شهرداری منطقه ۱۵ به زودی مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: نرده گذاری خیابان جی همچنین تعریض خیابان اندوان در حال انجام است و پروژه خیابان مقداد دوم نیز تا پایان امسال افتتاح می‌شود.کد محتوا 16217

برچسب ها