از هرگونه تغییر در ناژوان خودداری شود

رئیس کمیسیون پایش و نظارت شورای اسلامی شهر اصفهان از شهرداری اصفهان درخواست کرد که با تمام توان از منطقه ناژوان حفاظت کرده و از هر نوع اقدامی که منجر به تغییر در منطقه می‌شود جداً خودداری نماید.

به گزارش خبرنگار ایمنا، فتح‌الله معین امروز -یکشنبه یکم تیرماه- در یکصد و بیست و هفتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار کرد: سبزی و طراوت شهر اصفهان در گذشته به حدی بود که یکی از جهانگردان در قرن ۱۹ میلادی می‌نویسد "از دامنه کوه صفه به جهت باغات و درختان سربه فلک کشیده به سختی می‌توان گنبدهای مساجد شهر را مشاهده کرد."

وی افزود: با این حال سرانه فضای سبز اصفهان از سال ۵۵ تاکنون کاهش زیادی داشته که مشکلات ایجاد شده ناشی از آن را در سال‌های اخیر مشاهده می‌کنیم و شاید تنها بیشه و باغات منطقه ناژوان را بتوان مجرای تنفسی باقیمانده برای شهر اصفهان دانست.

رئیس کمیسیون پایش و نظارت شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: در سال‌های اخیر این منطقه مانند لقمه آماده زمین خواران و بساز و بفروش‌های شهرستان تلقی شده و آنها سعی در بلعیدن زمین‌های این منطقه داشته‌اند و آن را وسیله‌ای برای ثروت اندوزی دانسته‌اند.

وی ادامه داد: در سال‌های اخیر مشاهده شده که درآمد جزئی ناشی از تغییر کاربری فضای سبز و باغات این منطقه به مناطق مسکونی و تجاری، به صورت چند برابری صرف خرید اراضی با مقیاس کوچک‌تر و برای تبدیل به اراضی فضای سبز سطح شهر شده است.

معین با بیان اینکه شهرداری اصفهان باید با تمام توان از ناژوان حفاظت کرده و از هر نوع اقدامی که منجر به تغییر در این منطقه می‌شود جداً خودداری کند، خاطرنشان کرد: لازم است حقوق قانونی مالکین و صاحبان در اراضی ناژوان عادلانه و به نحو مطلوب تأمین و پرداخت شود زیرا منصفانه نیست که هزینه فضای سبز و تولید اکسیژن شهر را جمع محدودی از شهروندان پرداخت کنند.

وی از استاندار و معاونان او و نیز متولیان ادارات کل و سازمان‌های اصفهان خواست از ناژوان به عنوان تنها فرصت باقیمانده کلانشهر اصفهان حمایت کنند.

رئیس کمیسیون پایش و نظارت شورای اسلامی شهر اصفهان اضافه کرد: با توجه به مصوبه اخیر شورای شهر جهت عوارض تأمین اکسیژن در اصفهان و تحقق بخشی از آن نسبت به فعال سازی جریان تملک و پرداخت حقوق مردم لازم است هرچه سریع‌تر اقدامات لازم انجام شود.

وی گفت: معاونت خدمات شهری و سازمان پارک‌ها و فضای سبز در قالب پارک طبیعی نسبت به احیای مجدد باغات و اراضی تملک شده و تأمین آب مورد نیاز به هر شکل ممکن اقدام و از احداث ساختمان و سطح سخت در منطقه خودداری کند.

معین با تاکید بر لزوم ایجاد زمینه‌های لازم برای استفاده معقول و منطقی شهروندان از فضای سبز طبیعی ناژوان، ادامه داد: با توجه به مسیر اکثر بادهای شهر اصفهان که از غرب به شرق می‌وزند، لزوم حفظ و احیای منطقه اهمیت مضاعفی پیدا می‌کند.

وی افزود: برای چندمین بار تذکر می‌دهم که شهرداران مناطق به هر شکلی از تغییر کاربری اراضی باغات و زمین‌های با کاربری فضای سبز خودداری کنند که این امر موجب ایجاد هزینه‌های هنگفت برای نسل آینده و خیانت در حق آنان خواهد بود.

رئیس کمیسیون پایش و نظارت شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار کرد: امید است با ارائه حساسیت اعضای شورای اسلامی شهر و مدیریت شهرداری اصفهان هرچه سریع‌تر نسبت به احیای مجدد اراضی ناژوان متعلق به شهرداری که بر اثر خشکسالی سالهای گذشته متحمل خسارت‌های زیادی شده اقدام و مدیریت شهری تمامی توان خود را در جهت ایجاد پارک طبیعی مناسب در حاشیه رودخانه زاینده رود به کار گیرد.کد محتوا 13625

برچسب ها