29 خرداد 1399 - 22:18

مرحوم صدر، خیابانی از جانب جنوب پل­خواجو تا دروازه­ی تخت­پولاد طرح انداخت که به چهارباغ امین­آباد معروف­شد و امروز به نام خیابان فیض شناخته­می‌شود(جابری انصاری، 1378: 187).

مرحوم صدر، خیابانی از جانب جنوب پل­خواجو تا دروازه­ی تخت­پولاد طرح انداخت که به چهارباغ امین­آباد معروف­شد و امروز به نام خیابان فیض شناخته­می‌شود(جابری انصاری، 1378: 187).

خیابان فیض در پنجاهمین جلسه­ی انجمن سابق شهر اصفهان فروردین سال 1328 ش به یادبود عارف بزرگ میرمحمدصادق ملقب به فیض­ثانی(متوفی 1302) نامگذاری­شد. میرمحمدصادق نمازی­شیرازی فرزند محمدجواد، عارف کامل در اصفهان متولد شده؛ چون پدرش از تجّار بود، خود نیز سال­ها تجارت می­کرده­است.

وی به خدمت حاج محمدکاظم سعادت­علی­شاه رسید و مجذوب­گشته و از ارادتمندان وی بود. پس از فوت او در گناباد خدمت حاج­سلطان­محمد رسیده؛ دست ارادت به وی داده ­بود و در سال 1297ق با لقب«فیض علی» اجازه­ی ارشاد گرفت. در اصفهان دستگاه ارشاد گسترده؛ با اعیانیّت وتجّمل از فقیران و مریدان پذیرایی می­نموده­ است.

وی در ذی القعده 1301ق وفات یافت، در تخت­فولاد تکیه­ای که به همین نام معروف است، دفن شد. در کنارش قبر میرزا عبدالحسین اصفهانی ملقب به «فیض­علی­شاه­اول» فرزند ملامحمدعلی تونی طبسی که از عرفای گرانمایه واز اقطاب صوفیه نعمت­اللهی اصفهان بود، دفن می­باشد. این عارف در تکیه­ فیض بساط ارشاد و سیروسلوک گسترده­ بود. در کنار این دو عارف، محمدهاشم خطاط معروف که خط شکسته را بسیار خوش می­نوشت، مدفون است. سابقه­ تاریخی این قسمت به دوره­ی صفویه می­رسد. در این قسمت زمانی که شاه­عباس­دوم به بنای کاخ­ها واحداث باغ­ها – مانند عمارت هفت­دست، تالار آیینه­خانه، قصر نمکدان، باغ گلستان، کاخ و باغ بسیار بزرگ سعادت­آباد – پرداخت، خیابانی نیز از جنوب پل­خواجو به موازات چهارباغ به طرف راه شیراز احداث­شد که در آن زمان فقط شاهراه اصفهان به شیراز محسوب ميشد.

دوطرف آن چهارباغ بزرگ ساخته­شده­ بود به نام­های باغ­کاج، باغ­انارستان، باغ­نگارستان. تمامی این باغ­ها در فتنه افاغنه خالی از سکنه­شد. در دوره قاجار حاج­محمد­حسین­خان صدر­اصفهانی و فرزندش عبدالله­خان امین­الدوله به احیاء آن چهارباغ صفوی پرداختند و لذا آنجا به چهارباغ امین معروف­شد.

در زمان حکومت ظل­السلطان این بناها وآثار نیز به کلی ویران شد. این چهارباغ امین­آباد بود که امروزه به خیابان فیض معروف­است. به لحاظ جغرافیایی این خیابان در مسیری قرارگرفته که قبور وتکایای زیادی از علما و بزرگان جهان اسلام در دو طرف مسیر این خیابان قرارگرفته­است. بقعه و مسجد رکن­الملک در این خیابان از آثار دیگر تاریخی موجود در این خیابان است. این خیابان حدفاصل میدان بسیج مستضعفین تا میدان فیض است.

 

منبع: رصدخانه فرهنگي اجتماعي اصفهان. (1395). شناسنامه فرهنگي اجتماعي محلات شهر اصفهان، فاز اول. اصفهان: انتشارات سازمان فرهنگي تفريحي شهرداري اصفهان.کد محتوا 12588

برچسب ها