شورای نگهبان طرح «تأمین قیر برای پروژه‌های عمرانی» را تایید کرد

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: با اجرای "قانون تأمین قیر برای پروژه های عمرانی" ۴ هزار میلیارد تومان با درصد مشخص در اختیار دستگاه‌ها قرار می‌گیرد و می‌توانند فقط قیر خریداری کنند.

به گزارش ايمنا به نقل از خانه ملت، علی نیکزاد ثمرین در تشریح نشست پیگیری اجرای "قانون تأمین قیر برای پروژه‌های عمرانی" با حضور دستگاه‌های اجرایی، اظهار کرد: امروز جلسه‌ای با حضور نمایندگانی از سازمان برنامه و بودجه، شرکت ملی نفت، وزارت راه و شهرسازی، بنیاد مسکن، سازمان جنگل‌ها، سازمان نوسازی مدارس و سازمان بسیج به منظور اجرای دقیق این قانون برگزار شد. "قانون تأمین قیر برای پروژه‌های عمرانی" به دنبال پیگیری‌های نمایندگان در مجلس تصویب و به تأیید شورای نگهبان رسید.

وی با اشاره به تصمیمات اتخاذ شده در این جلسه افزود: بر این اساس سازمان برنامه و بودجه باید در مرحله اول چهار هزار میلیارد تومان (اگر یک میلیون تن قیر را پوشش نداد پنج هزار میلیارد تومان) از سر جمع بودجه کسر کند و ۵۰ درصد آن را در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همچنین ۲۱ درصد این بودجه در اختیار بنیاد مسکن، ۱۷ درصد در اختیار سازمان شهرداری‌ها، پنج درصد در اختیار سازمان نوسازی مدارس و سه تا ۴ درصد باقی مانده نیز در اختیار سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و سازمان بسیج قرار می‌گیرد.

نیکزاد تاکید کرد: پول تخصیص داده شده به دستگاه‌ها، میان استان‌ها توزیع خواهد شد تا آن‌ها بتوانند، قیر مورد نیاز خود را خریداری کنند البته محل مصرف این قیر نیز مشخص شده است. به‌عنوان مثال وزارت راه شهرسازی می‌تواند در بازآفرینی محیط شهری، سایت‌های مسکن مهر، راه‌های اصلی، فرعی و عشایری این قیر را هزینه کند، همچنین به موجب این قانون، بودجه مذکور توسط سازمان شهرداری‌ها باید در شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر جمعیت هزینه شود.

وی این مصوبه مجلس را اقدامی ارزشمند در جهت ایجاد عدالت اجتماعی در کشور دانست و ابراز امیدواری کرد تا قبل از پایان فصل کاری، سازمان برنامه و بودجه منابع لازم را تخصیص دهد زیرا این قانون باید ظرف مدت ۱۰ روز عملیاتی شود.

به گفته نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، تاییدیه این قانون از شورای نگهبان به مجلس آمده و دکتر قالیباف آن را به رئیس دولت ابلاغ کرده است و رئیس‌جمهور نیز باید به زیرمجموعه‌های خود ابلاغ کند تا شاهد تغییراتی اساسی در راه‌های روستایی، نوسازی مدارس و… باشیم.

نیکزاد تاکید کرد: چهار هزار میلیارد تومان منابع با درصد مشخص در اختیار دستگاه‌ها قرار می‌گیرد و دستگاه‌ها می‌توانند با این پول فقط و فقط قیر خریداری کرده و آن را در مکان معین شده، هزینه کنند.کد محتوا 30044

برچسب ها