52 لایحه درآمدی به کمک درآمدهای پایدار شهرداری آمد/ تسهیلات ویژه شهرداری برای کاهش خسارت های کروناییمدیرکل درآمد شهرداری اصفهان گفت: هدف تهیه 52 لایحه درآمدی شهرداری در سال جاری، درآمدزایی پایدار برای سازمان و شرکت های شهرداری بود که این هدف گذاری محقق شد و این اتفاق به کمک درآمدهای پایدار شهرداری آمد.  به گزارش اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان، نادر آخوندی در هفتاد و یکمین نشست خبری غیرحضوری «سه شنبه ها با رسانه» با اشاره به اینکه نرم افزار اصکیف در حوزه های شهروندی مانند اتوبوس و مترو به ما کمک کرد و در بخش کلان نیز برای عوارض نوسازی و کسب و پیشه و خودرو یاری رسان ما بوده است، اظهار کرد: همچنین در بخش شهروندی بسته های حمایتی مانند کارت منزلت برای اقشار مختلف داشتیم. 

وی با اشاره به اقداماتی که در حوزه درآمدی شهری منجر به حفظ محیط زیست می شود، گفت: برای این مهم باید تامین مالی از روش های نوین اتفاق بیفتد تا شهروندان به سمت دستگاه هایی که به محیط زیست ضرر کمتر می زند، حرکت کنند. یکی از این روش ها تامین شرایطی برای فروش 10 هزار موتور برقی با تخفیف های ویژه به شهروندان است.

مدیرکل درآمد شهرداری اصفهان بیان کرد: همچنین با تعامل بین معاونت های مالی و اقتصادی شهرداری و معاونت حمل و نقل و ترافیک، تامین مالی بازسازی 700 دستگاه اتوبوس های فرسوده انجام می شود.  

*تسهیلات ویژه شهرداری برای کاهش خسارت های کرونایی

وی با اشاره به اینکه امسال، کرونا وضعیت خاصی را ایجاد کرد و خیلی از شهروندان شغل خود را از دست دادند و یا متضرر شدند که برای حمایت از برخی مشاغل حمایت هایی در شهرداری به تصویب رسید، اظهار کرد: پارکینگ داران، دفتر داران و غرفه داران مکان های تفریحی زیر نظر شهرداری که متحمل خسارت هایی شدند بر اساس تصمیم ستاد اقتصادی کرونا که با دستور شهردار و ریاست معاونت مالی تشکیل شد، تخفیف هایی دریافت کردند.  به عنوان مثال برای مستأجران شهرداری اسناد دریافتی مربوط به اجاره اماکن شهرداری به علت شیوع بیماری کرونا از ۱۵ اسفندماه تا ۱۵ تیرماه با تخفیف وصول شد و در ارتباط با پارکینگ‌های شهرداری که در اجاره متقاضیان قرار گرفته است، بر اساس بررسی معاونت حمل و نقل و ترافیک و درخواست شرکت مهندسی نیک‌اندیش، مقرر شد به منظور جبران بخشی از زیان وارده به مستأجران اجاره بها با تخفیف به مدت دو ماه وصول شود و پارکینگ‌هایی که بر اساس مصوبه ستاد مبارزه با کرونا تعطیل شده بود مشمول تخفیف شود.

آخوندی افزود: به منظور جبران بخشی از خسارات وارد شده به مستأجران سازمان‌های وابسته به شهرداری اصفهان، مصوب شد سازمان آرامستان ها به پیمانکاران ارائه خدمات مجالس به مدت سه ماه، تخفیف‌هایی ارائه دهد. وی با بیان اینکه همچنین به فروشگاه‌های طرف قرارداد در آرامستان به مدت دو ماه، تخفیف ارائه می‌شود، گفت: در حوزه سازمان پارک‌ها نیز به طرف قراردادهای سازمان به مدت سه ماه، مساعدت ارائه می‌شود.

آخوندی تصریح کرد: تاکنون 9 جلسه ستاد اقتصادی کرونا در شهرداری اصفهان برگزار و شرایط مدیریت شد. با چنین رویکردهایی علی رغم شرایط کرونایی توانستیم در شش ماهه اول امسال بیش از 70 درصد بودجه را جذب کنیم.

*52 لایحه درآمدی شهرداری در بودجه امسال لحاظ شد

وی با اشاره به اینکه پیش بینی ما قبل از بروز کرونا، رونق اقتصادی در شهر بود اما این بیماری پیش بینی ها را تغییر داد، گفت: با این حال در شهرداری بسته های تشویقی در صدور پروانه و صدور گواهی عدم خلاف با روند پلکانی تصویب شد.

مدیرکل درآمد شهرداری اصفهان تصریح کرد:‌ همچنین در برنامه ریزی های اقتصادی برای سال 99 حدود 52 لایحه که در این زمینه آماده شده بود، در ستاد اقتصادی شهرداری بازنگری شد.

وی با اشاره به انتشار اوراق مشارکت در شهرداری اصفهان، اظهار کرد: از آنجاییکه پروژه قطار شهری نیاز به بودجه های کلان دارد و با درآمدهای شهرداری سخت تامین مالی می شود برای این طرح اوراق مشارکت درنظر گرفته شده که 50 درصد را دولت پرداخت می کند.

آخوندی با اشاره به اینکه از سال 88 تاکنون سه هزار و 800 میلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر کردیم، گفت: این اوراق در سال 99، 730 میلیارد تومان بود که در حوزه حمل و نقل ریلی مصرف شد.

وی ادامه داد: در این دوره ما جزو اولین شهرها برای دریافت اوراق مشارکت نوسازی اتوبوس ها بودیم و بر همین اساس در سال گذشته 200 میلیارد تومان اوراق با 50 درصد اصل و سود برای خرید اتوبوس نو خریداری شد.

مدیرکل درآمد شهرداری اصفهان افزود: امسال نیز برای کمک به توسعه اتوبوسرانی 130 میلیارد تومان اوراق به فروش رفت.

وی با بیان اینکه سیاست 52 لایحه درآمدی شهرداری در سال جاری، درآمدزایی پایدار برای سازمان و شرکت های شهرداری بود، گفت: با همین موضوع توانستیم درآمد پایدار ایجاد کرده و وضعیت آتش نشانی را از نظر تجهیزات ارتقا دهیم، همچنین با پروژه هایی که در دست اقدام است طی یک و نیم سال آینده در ناژوان اتفاقات خوبی رخ می دهد. 

آخوندی با اشاره به هوشمند سازی در حوزه درآمدی تصریح کرد: اصفهان جزو معدود شهرهایی است که به صورت مستقل برای ایجاد کیف پول الکترونیک اقدام کرد و با افزایش دامنه کار به دنبال راه اندازی «کیو آر» کد در نرم افزار اصکیف( کیف پول الکترونیک شهروندان اصفهانی) هستیم تا این ابزار هوشمند وارد سیستم حمل و نقل عمومی شود. 

وی بیان کرد: برای افرادی که تلفن های هوشمند ندارند نیز استفاده از امکانات شهرداری از طریق کد دستوری USSD و سامانه Isfahan.ir فراهم شده است.

مدیرکل درآمد شهرداری اصفهان افزود: با توجه به اینکه اماکن از 15 اسفند سال گذشته تعطیل شد و پیش بینی ما این بود که تا پایان خردادماه این شرایط تداوم می یابد اما شرایط ادامه داشت، تصمیم گرفتیم اماکنی که زیرمجموعه شرکت های شهرداری بودند تا سه ماه اجاره پرداخت نکنند یا شش ماه هزینه اجاره نیم بها باشد. بعد از خردادماه جاری شرایط کرونایی ادامه پیدا کرد و مجددا جلساتی برگزار و تخفیفاتی به این گروه ها داده شد و در صورت لزوم در جلسات آتی نیز تصمیماتی متناسب با شرایط گرفته می شود.  

آخوندی افزود: 52 لایحه درآمدی شهرداری طی سه سال کار کارشناسی با حضور اعضای شورا و معاونت های مختلف تهیه و در ستاد اقتصادی شهرداری تصمیم بر این شد که در ابتدای سال با توجه به اینکه فرصت دریافت پروانه در روزهای پایانی سال 98 به علت شیوع کرونا از انبوه سازان و مردم گرفته شده بود، تخفیف هایی برای این حوزه اعمال شود.

*با سیاست های جذب درآمد، امسال از بحران ها عبور کردیم  

وی ادامه داد: بر همین اساس تا 15 خردادماه 99 تا سقف 100 درصد، از 16 خرداد تا 15 مرداد 60 درصد، از 16 مرداد تا 15 شهریور 50 درصد، از 16 شهریور تا 15 مهر 40 درصد، از 16 مهر تا 15 آبانماه 40 درصد، از 16 آبانماه تا 15 آذرماه 30 درصد، از 16 آذر تا 15 دی ماه 20 درصد و از 16 دیماه تا 15 بهمن ماه جاری 10 درصد تخفیف دریافت پروانه ساختمانی به تصویب رسید.

آخوندی اظهار کرد: تخفیف دریافت پایان کار نیز حدود 30 درصد است که تا پایان سال به 25 درصد می رسد.

وی با بیان اینکه در ابتدای سال با سیاست های جذب درآمد، از بحران ها عبور کردیم، اظهار کرد: یکی از تفاوت های درآمدی امسال با سال گذشته تحقق درآمدهای ساختمانی در ماه های ابتدایی به جای بهمن و اسفند بود. همچنین توانستیم تا خردادماه بودجه را جذب کنیم. 

مدیرکل درآمد شهرداری اصفهان افزود: با همین رویکرد پروژه های عمرانی با تاخیر روبرو نشد و تمام سیاست ها پیاده شد به همین سبب، پروژه هایی همچون خرید اتوبوس ها، ساخت مترو و رینگ چهارم حفاظتی با تامین مالی به موقع انجام می شود و تفاوت عمده سال 98 و 99 نحوه و سرعت جذب بودجه بوده است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از ویژگی های بودجه امسال، ایجاد شرایطی برای شرکت و سازمان های شهرداری به منظور استفاده از فرصت بازار سرمایه بود که درآمدزایی آنها در سطح شهر خود را نشان می دهد.  

آخوندی بیان کرد: برای کاهش فشار اقتصادی به مردم توزیع فیش عوارض نوسازی و کسب و پیشه را ابتدای سال انجام ندادیم اما قوانین دست و پای شهرداری را بسته است. با این وجود درصدد هستیم مهلت پرداخت ها را از پایان سال به اردیبهشت ماه جابجا کنیم که در این مورد قرار است در جلسه آتی ستاد اقتصادی کرونا تصمیم گیری شود.  

*بسته تشویقی ساخت و ساز نقدینگی را از بازارهای موازی به سمت مسکن سوق داد

وی با اشاره به اینکه بسته تشویقی ساخت و ساز نقدینگی را از بازارهای موازی به سمت مسکن سوق داد، گفت: نشاط اقتصادی یعنی صدور پروانه و شکل گیری ساخت و ساز و توسعه اشتغال در شهر که بر همین اساس امسال سه هزار پروانه ساختمانی در شهر اصفهان صادر شد.

مدیرکل درآمد شهرداری اصفهان در پاسخ به سوالی در خصوص هزینه عوارض خودرو با اشاره به اینکه تعیین تعرفه عوارض خودرو از طرف دولت و براساس مدل و قیمت خودرو به شهرداری ها ابلاغ می شود، گفت: در حال حاضر متوسط عوارض خودروهای داخلی 40 تا 50 هزار تومان و خودروهای خارجی یک تا دو میلیون تومان است اما احتمالا برای سال 1400 عوارض خودرو افزایش می یابد.

وی عمل کردن جزیره ای را از نقاط ضعف حوزه مالی – اقتصادی شهرداری ها و عامل برخی خطاها دانست و اظهار کرد: پیش از راه اندازی سیستم جامع معاونت اقتصادی، سیستم املاک، شهرسازی، امور قراردادها، درآمد و .... جدا بود از همین رو مذاکراتی با سازمان فاوا انجام دادیم و از ابتدای امسال این سیستم جامع بارگزاری و بخش درآمد آن راه اندازی شد تا به مرور زمان سایر بخش های حوزه مالی نیز به این سیستم بپیوندند که این اقدام فساد و خطا را کاهش می دهد.

آخوندی سرمایه گذاری بخش خصوصی در پروژه های شهرداری را شش هزار میلیارد دانست و افزود:‌ به ثمر نشستن سرمایه گذاری و مشارکت به سه تا چهار سال زمان نیاز دارد به همین علت اقداماتی که در این حوزه صورت گرفته در آینده مشخص می شود. 

وی سهم درآمدی پروژه های مشارکتی از بودجه شهرداری را 20 تا 30 درصد در بودجه 1400 و برنامه 1405 عنوان کرد و گفت: ظرفیت افزایش این سهم وجود دارد.

*3700 میلیارد تومان درآمد ساختمانی شهرداری 

مدیرکل درآمد شهرداری اصفهان افزود: کل درآمد شهرداری از محل عوارض است؛ به طور مثال از بودجه شش هزار میلیارد تومانی امسال شهرداری تا کنون 3700 میلیارد تومان وصول درآمد ساختمانی شده که اگر هزار میلیارد تومان وام و اوراق مشارکت را از کل بودجه کسر کنیم حدود یک هزار و 500 میلیارد تومان سهم درآمدی از محل عوارض است.

آخوندی با اشاره به دسته بندی درآمدها در شهرداری به درآمد عادی در قالب عوارض و یک سری درآمدهای بازدارنده، اظهار کرد: درآمدهای بازدارنده شامل جریمه های کمیسیون ماده 100 است تا سیما و منظر شهری رعایت شده و تخلف ساختمانی برای شهروندان صرفه اقتصادی نداشته باشد اما با نرخ هایی که تا سال گذشته در این حوزه وجود داشت، همچنان برای مردم تخلف به صرفه تر بود.

* جذب درآمد 2200 میلیارد تومانی مناطق شهرداری  

وی افزود: برای بازدارندگی تخلفات با اهرم اقتصادی، سهم جزیی در بودجه از محل درآمدهای ناشی از تخلف در نظر گرفته شده است.

مدیرکل درآمد شهرداری اصفهان در مورد نحوه توزیع درآمد و هزینه در مناطق مختلف شهرداری براساس برخورداری و کمتربرخورداری نیز اظهار کرد: با توجه به وضعیت برخی مناطق، هزینه ها در شهرداری براساس درآمد نیست و سهم بزرگی از درآمد مناطق برخوردار به شهرداری مرکزی تخصیص می یابد و در قالب کمک یا اجرای پروژه های محرک توسعه به مناطق کمتربرخوردار تزریق می شود.

وی وضعیت جذب درآمد در مناطقی مانند منطقه 7 و 9، 8، 10، 13 را خوب ارزیابی کرد و گفت: تاکنون در مناطق شهرداری اصفهان 88 درصد جذب درآمد انجام شده است که از نظر ریالی این رقم به 2200 میلیارد می رسد و 80 درصد آن از محل صدور پروانه است.کد محتوا 28806

برچسب ها