خط قرمز مدیریت شهری حفظ حریم میراث تاریخی اصفهان است/ به دغدغه هنرمندان بی‌تفاوت نیستیم‌

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: مسیر قانونی برای رسیدگی به ساخت هتل در مجاورت چهارباغ طی شده و ارتفاع مورد اعتراض طرفداران میراث تاریخی به کمیسیون ماده پنج فرستاده شد؛ مقامات قضائی نیز در این خصوص ورود کردند و پروژه احداث هتل در حریم چهارباغ متوقف شده است.

به گزارش خبرنگار ایمنا، علیرضا نصراصفهانی صبح امروز (چهارشنبه) در دومین نشست خبری خود، با اشاره به احداث هتل در حریم چهارباغ عباسی، اظهار کرد: بارها موضع خود را درباره ساخت‌وساز در حریم میراث فرهنگی اصفهان اعلام کرده‌ایم و به‌دور از تعارفات معمول و مرسوم، هرکجا میراث تاریخی مورد تعرض قرار گیرد، خود را موظف به مراقبت از این حریم می‌دانیم.

وی افزود: شورای شهر در کنار اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خود را ملزم به رعایت قوانین و مقررات می‌داند و هر ساخت‌وسازی در حریم آثار تاریخی انجام شود، مراحل قانونی خود را طی می‌کند.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با تاکید بر اینکه مداخله در حریم تاریخی اصفهان از خطوط قرمز مدیریت شهری است، تصریح کرد: در این خصوص کمیسیون معماری و شهرسازی ورود جدی داشته و جلساتی را با منتقدان این طرح و دغدغه‌مندان میراث فرهنگی برگزار کرده است.

وی ادامه داد: اگر اتفاقی درخصوص بافت تاریخی شهر رخ دهد، علاوه بر اصفهان، دغدغه‎مندان در تمام کشور مانند دیده‌بان‌هایی، مرتب مراقب آثار تاریخی هستند و هرگاه این میراث به هر نحوی مورد تعرض باشد، صدای اعتراض آن‌ها بلند می‌شود.

نصراصفهانی خاطرنشان کرد: اگر مواردی در این خصوص اتفاق می‌افتد و با اعتراضی مواجه نشدیم به دلیل آن است که در خصوص میراث تاریخی با مورد حاد و پیچیده‌ای مواجه نشده‌ایم.

وی اضافه کرد: پیشتر ارتفاع جهان‌نما با نظر یونسکو و احترام به میراث تاریخی شهر، به دلیل آنکه حریم میدان امام خمینی (ره) که در نوع خود منحصربفرد است را مورد تعرض قرار داده بود، با طی فرایند قانونی، اصلاح شد.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: به دلیل اهمیت حریم میراث تاریخی و برای آنکه این حریم نقض نشود، مسیر قانونی برای رسیدگی به ساخت هتل در مجاورت چهارباغ طی شده و ارتفاع مورد اعتراض طرفداران میراث تاریخی به کمیسیون ماده پنج فرستاده شد؛ مقامات قضائی نیز در این خصوص ورود کردند و پروژه احداث هتل در حریم چهارباغ متوقف شده است.

وی با تاکید بر اینکه همه دستگاه‌ها اتفاق نظر دارند که باید از میراث تاریخی اصفهان محافظت کرد، اظهار کرد: هدف اصلی ساخت هتل، توسعه گردشگری است بنابراین شایسته نیست که میراث تاریخی را مخدوش کنیم؛ بدین سبب امیدوارم در این خصوص به گونه اقدام شود که رضایت منتقدان جلب شده و دستگاه‌های مختلف در انجام رسالت‌ها و مأموریت‌های خود در این رابطه موفق بیرون آیند.

نصراصفهانی افزود: چندی پیش تغییر مالکیت خانه هنرمندان مورد اعتراض یک هزار و ۵۰۰ نفر از هنرمندان شهر قرار گرفت که آنها این اعتراض را به شورای شهر نیز منتقل کردند.

وی با بیان اینکه شورا نمی‌تواند نسبت به خواسته این حجم از شهروندان بی‌تفاوت باشد، تصریح کرد: شورای شهر باید به این موارد نیز توجه کافی را مبذول کند تا تنش‌های اجتماعی در جامعه به حداقل ممکن برسد بنابراین ورود اعضا و اظهارنظر در این رابطه به دلیل پاسخ به خواسته هنرمندان شهر بوده است.

منتظر ابلاغ مصوبه شورای عالی برای گذر آقانجفی و ناژوان هستیم

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان درخصوص گذر آقانجفی تصریح کرد: در این خصوص چهار سناریو از سوی مدیریت شهری با همکاری اداره کل راه و شهرسازی استان به شورای عالی معماری و شهرسازی ارسال شد؛ من به همراه شهردار اصفهان، معاون شهرسازی وی و رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای شهر در این جلسه شرکت کردیم.

وی اظهار کرد: شورای عالی یکی از سناریوهای ارائه شده را به تصویب رساند که امیدواریم خواسته بحق مردمی که در این سال‌ها مزاحمتی برایشان ایجاد شده پاسخ داده شود

نصراصفهانی تاکید کرد: در این سناریو تکلیف شهرداری منطقه برای گذر آقانجفی مشخص شده که در انتظار ابلاغ مصوبه هستیم تا تصمیمات توسط شهرداری عملیاتی و مشکلات موجود حل شود.

وی با بیان اینکه در همان جلسه موضوع اراضی ناژوان نیز مطرح شد، افزود: ناژوان با فضای سبزی در وسعت یک هزار و ۲۰۰ هکتار به عنوان ریه تنفسی اصفهان شناخته شده و باید این مجموعه حفظ شود.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان خاطرنشان کرد: در گذشته بخشی از زمین‌های آن را شهرداری خریداری کرده اما مابقی در اختیار مردم است بنابراین اگر به انگیزه‌های ساکنان در تصمیم‌گیری‌ها توجه نشود، این مجموعه با مشکلاتی روبه‌رو شده است.

وی ادامه داد: همچنین پیشتر مشاوری به عنوان مشاور شهر و خانه به این موضوع ورود و طرح آماده کرده بود که دنبال نشد با این حال در این دوره با سماجت بیشتر دنبال و در کمیته امور زیربنایی کمسیون ماده پنج مراحل قانونی آن پیگیری شد

نصراصفهانی اضافه کرد: مدیریت شهری مطالبات خود در این خصوص را به شورای عالی ارائه کرد که منتج به مصوبه‌ای در این رابطه شده است و بارقه‌های امید را برای احقاق حقوق مالکان ناژوان ایجاد کرده و امیدواریم ناژوان به عنوان فضایی برای شهروندان باقی بماند.

تکمیل می‌شود…کد محتوا 18172

برچسب ها