در اولین ملاقات مردمی شهردار اصفهان چه گذشت؟

روز گذشته شهردار اصفهان در نخستین برنامه ملاقات مردمی خود با معتمدین و شهروندان منطقه ۹ اصفهان دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش خبرنگار ايمنا ، در این دیدار علیرضا نصراصفهانی، نائب رییس شورای شهر، معاونان مالی و اقتصادی، خدمات شهری، عمران شهری، برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی، شهرسازی و معماری و حمل ونقل و ترافیک، قدرت الله نوروزی را همراهی کردند. لزوم توجه به فضای سبز، مادی های منطقه ۹، احداث خیابان بهشت، بهبود کیفیت اتوبوس های واحد شهری و کمک مالی به شهرداری منطقه از مواردی بود که از سوی معتمدان محل بیان شد و نوروزی نیز با دعوت مردم به مشارکت با شهرداری قول داد این مشکلات را پیگیری کند.

«مجید وظیفه» از معتمدان جانباز محله آزادان گفت: منطقه ۹ شهرداری اصفهان در کمربند فضای سبز قرار گرفته، اما بودجه آن برای اجرای طرح های مختلف عمرانی، خدماتی و ورزشی کم است. درخواست ما این است که به این منطقه نگاه ویژه‌تری داشته باشید تا شهردار منطقه بتواند فعالیت‌ها و اقدامات بیشتری را برای شهروندان انجام دهد.

«دادخواه» معتمد دیگر منطقه ۹ تاکید کرد: بزرگترین مشکل اهالی این منطقه زمین هایی است که کاربری کشاورزی دارد، از یک سو آبی برای کشاورزی در این زمین‌ها نیست و از سوی دیگر به دلیل مخالفت با تغییر کاربری زمین ها امکان ساخت و ساز آن وجود ندارد.

«علی جان‌نثاری» اظهار کرد: منطقه ۹ زمانی ریه شهر اصفهان بود و آب در مادیهای آن جریان داشت؛ وجود همین مادی‌ها پارک‌های طولی در منطقه ایجاد کرده بود، فضاهای های سبز آرامش خاصی به شهروندان میداد، باغ‌های سرسبز با سهمیه آب مطلوب برای کشاورزی وجود داشت و کشاورزی و باغداری رونق داشت، اما پس از خشک شدن زاینده رود علی‌رغم تلاش‌های مجدانه منطقه ۹ برای تامین آب از چاه‌ها، این فضاها در حال خمیدگی است و باید مورد رسیدگی و توجه قرار گیرد.

وی افزود: زمین‌های کشاورزی از دیگر معضلات منطقه ۹ به شمار می رود زیرا نمی توان در آنها ساخت و سازی انجام داد، از سوی دیگر درآمد شهرداری منطقه کم است و وقتی درآمد کم باشد، امکان اتمام پروژه‌های نیمه تمام وجود ندارد.

جان نثاری با بیان اینکه از مدت‌ها قبل قرار بود چند طرح بزرگ منطقه‌ای و شهری در منطقه ۹ اجرا شود، گفت: متأسفانه این طرح‌ها همچنان بلاتکلیف مانده، به عنوان نمونه می‌توان به طرح اطراف کوه آتشگاه، فضای رو به روی آن یا تله سیژ از آتشگاه تا ناژوان اشاره کرد.

وی ادامه داد: مقابل منارجنبان زمینی در اختیار تعاون روستایی قرار داشت که رها شده، همچنین قرار بود بازارچه سنتی اصفهان در منطقه احداث شود، اما این طرح همچنان مسکوت مانده است.

جان نثاری با بیان اینکه طرح خیابان بهشت از ۲۴ سال پیش مطرح بوده و باید زودتر اجرایی شود، گفت: طرح باند کندروی خیابان آتشگاه همچنان ناقص مانده که امیدواریم با تخصیص بودجه‌ای جدا از رقم بودجه منطقه، این طرح ها اجرایی شود.

وی تصریح کرد: در گذشته شهرداری‌هایی که درآمدهای خوبی داشتند، از بودجه خود به مناطق کم درآمد نیز کمک می‌کردند، اما گویا در حال حاضر درآمدها متمرکز شده تا بودجه بر اساس نیاز مناطق توزیع شود؛ این اتفاق بسیار خوشایند است و امیدواریم این مسائل نیز برطرف شود.

«علی اکبری»یکی دیگر از معتمدان منطقه ۹ در این دیدار اظهارکرد: ارایه خدمت به شهروندان باید در شأن آنها باشد و درهای اتاق مسئولان به روی مردم بسته نباشد؛ به شهروندان بیشتر احترام گذاشته شود زیرا خدمت صادقانه به مردم بسیار حائز اهمیت است.

وی تاکید کرد: مسئولان باید بدانند که مردم با هزار امید به دفتر آنها مراجعه می کنند، بنابراین باید سعی کنند تا حد امکان مردم را ناامید برنگردانند.

«حسین دادخواه» نماینده کمیته شمال غرب اصفهان با ابراز خرسندی از اینکه شهردار اصفهان نخستین ملاقات مردمی خود را از منطقه ۹ آغاز کرده است، گفت: هر زمان و هر کجا نظام درخواست کمک داشته، مردم این منطقه‌ پا به عرصه گذاشتند و در حال حاضر نیز بیشتر ساکنان منطقه از خانواده شهدا و جانبازان هستند، اما در دوره های گذشته کوتاهی‌های زیادی در حق این منطقه انجام شده است.

وی تاکید کرد: سؤال ما این است که چرا در شهر باید اتوبوس های فرسوده و دود زا حرکت کند؟ چرا آب زاینده رود که جاری شد در مادیهای شمال غرب اصفهان جاری نشد در حالی که باید حداقل در ماه دو مرتبه آب در مادی ها جریان داشته باشد.

دادخواه تصریح کرد: پس از برگزاری جلسات مکرر معتمدان منطقه، در دوره گذشته از ۱۷۰ دستگاه اتوبوس تازه خریداری شده تعداد پنج دستگاه در مسیر خیابان آتشگاه قرار گرفت و شهروندان را جابه جا کرد، اما بعد از مدتی باز هم اتوبوسهای بدون کولر و دودزا در این خط مستقر شدند که امیدواریم برای رفع این مشکل چاره‌اندیشی شود.

وی با اشاره به تاخیر در تکمیل خیابان بهشت، افزود: خیابان بهشت به یک قتلگاه تبدیل شده، اما روز بازگشایی مجموعه ورزشی و استخر نور که شهردار اصفهان اعلام کرد امسال عملیات عمرانی خیابان بهشت باید به اتمام برسد، بارقه‌ای از امید در دل مردم ایجاد شد.

نماینده کمیته شمال غرب اصفهان ادامه داد: مجموعه مجاور منارجنبان باید تعیین تکلیف شود تا اطراف این اثر تاریخی ساماندهی شود.

وی با تقدیر از اجرای برنامه های نشاط آور تابستانه در سطح این منطقه تاکید کرد: برگزاری برنامه های نشاط‌آور تابستانه برای مردم بسیار خوب و قابل تقدیر است زیرا شادکردن مردم نوعی عبادت است.

«تقی نصر» نیز از شهردار اصفهان درخواست کرد: دستِ شهردار منطقه ۹ را برای رفع مسائل و مشکلات باز بگذارد تا کمبودها و کاستی‌های این منطقه که سال ۶۳ از منطقه یک جدا شده برطرف شود.

«قاسم رضایی» از معتمدان محله سودانِ کهندژ ضمن تقدیر از تلاش های انجام شده در شهرداری اصفهان، گفت: در این دوره مدیریت شهری با توجه به تدابیر انجام شده پروانه ساختمانی در کمتر از یک ماه صادر می شود که همین اتفاق رضایتمندی شهروندان را به همراه داشته است.

وی ادامه داد: با تلاش های شهرداری منطقه خوشبختانه مجموعه ورزشی و استخر نور پس از هفت سال رها شدن بازسازی و با بهترین امکانات در اختیار شهروندان قرار گرفت که ثواب این خدمت به خلق کمتر از عبادت نیست.

«مهدی نصر» معتمد و از ایثارگران منطقه ۹ اظهار کرد: می خواهیم عدالت در شهر برقرار شود؛ مسیر دسترسی از کهندژ به باغ پرندگان چهارمتر عرض دارد و دو خودرو به سختی از این خیابان عبور می‌کند در حالی که از نقاط مختلف کشور و حتی جهان برای دیدن این باغ به اصفهان سفر می‌کنند.

وی تاکید کرد: کیفیت اتوبوس‌ها در تمام نقاط شهر باید یکسان باشد.

«حجت الاسلام رسول مظاهری» یکی از امامان جماعت منطقه ۹ گفت: باید اهتمام ویژه برای اتمام پروژه های نیمه تمام وجود داشته باشد.

وی با بیان اینکه طرح خیابان جنب ۲۰ متری کوهانستان تصویب، اما اجرایی نشده است، تصریح کرد: خیابان جنب حوزه علمیه کوثر نیز باید هر چه سریع تر احداث شود تا گره های ترافیکی این مسیر باز شود.

منطقه ۹ متحول شود

«قدرت الله نوروزی» شهردار اصفهان در ادامه این دیدار اظهار کرد: تشکیل کمیته شمال غرب برای پیگیری مسائل و مشکلات اقدام بسیار خوبی است.

وی با بیان اینکه روح معنویت در منطقه ۹ حاکم است و باید قدر این روحیه را دانست تا بتوانیم مشکلات مردم را بهتر رفع کنیم، افزود: دوست داریم منطقه ۹ متحول شود، زیرا اینجا ریه شهر اصفهان است.

شهردار اصفهان ادامه داد: ۲۵ درصد مادی ها و فضاهای سبز شهر در منطقه ۹ شهرداری اصفهان قرار دارد که نسبت به مساحت کل اصفهان بسیار زیاد است، اما اگر اینجا ریه شهر است قطعا برای حفظ آن به آب نیاز دارد.

وی با بیان اینکه مدیریت جدید شهرداری اصفهان در بدو آغاز فعالیت‌های خود با چالش‌های زیادی مواجه بود که خوشبختانه امروز بسیاری از بدهی‌ها تسویه شده است، ادامه داد: با ۱۰ هزار نفر نیروی مازاد انسانی در شهرداری اصفهان مواجه بودیم که اگر رویه‌های قبل ادامه پیدا می‌کرد، این تعداد به ۱۵ هزار نفر نیز افزایش می‌یافت.

نوروزی با اشاره به تلاش جهادی برای تکمیل خط یک متروی اصفهان، تصریح کرد: در ابتدای فعالیت در شهرداری گفته شد اگر برای خط یک مترو شبانه روزی کار شود ۱۸ ماهه به اتمام می‌رسد، اما خوشبختانه امروز در مدت چهار ماه این خط تکمیل و به بهره برداری رسید.

وی با بیان اینکه عملیات اجرایی احداث خط دو مترو زیر زمین با حجم وسیع آغاز و TBMها به صورت شبانه روزی فعال شده است، تاکید کرد: برای تسریع در زمان اجرای پروژه، فعالیت‌ها از دو جبهه کاری انجام می شود و به زودی پیمانکار جبهه غربی خط دو مترو از ایستگاه مدرس نجفی فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

شهردار اصفهان ادامه داد: وقتی حرکت از دو جبهه کاری انجام شود، فعالیت ها دو برابر صورت می‌گیرد، البته با توجه به انجام فعالیت به صورت سه شیفت کاری، می‌توان گفت اقدامات شش برابری در حال انجام است.

تحقق ۳۲ درصدی بودجه منطقه ۹

وی با اشاره به شرایط مطلوب ساخت و ساز در منطقه ۹، گفت: سال گذشته در زمینه جذب بودجه در بین کلانشهرهای ایران اول شده‌ایم.

نوروزی با بیان اینکه در چهارماه نخست سال گذشته  ۳۱۵ میلیارد تومان از بودجه سه هزار میلیارد تومانی شهرداری اصفهان محقق شد، تصریح کرد: امسال علی‌رغم افزایش ۳۷ درصدی بودجه و رسیدن آن به مبلغ چهار هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان تا پایان تیرماه سال جاری ۱۳۰۰ میلیارد تومان آن محقق شد، یعنی شهرداری اصفهان ۱۰۰۰ میلیارد تومان بیش از سال گذشته درآمد داشته است.

شهردار اصفهان ادامه داد: در منطقه ۹ طی چهار ماهه نخست سال ۹۷ تنها ۷۲ پروانه ساختمانی صادر شد در حالی که در چهار ماهه ابتدای سال جاری با صدور ۱۱۲ پروانه ساختمانی، رشد ۵۶ درصدی را شاهد بودیم.

وی با اشاره به متراژ پروانه های صادر شده نیز اظهار کرد: در چهارماهه نخست سال گذشته ۴۵ هزار و ۹۹۶ متر مربع پروانه صادر شده که این آمار در مدت مشابه سال جاری به ۹۲ هزار و ۳۰۰ مترمربع افزایش یافته و رشد ۱۰۱ درصدی متراژ پروانه را شاهد بودیم.

نوروزی خاطرنشان کرد: در چهارماه نخست سال گذشته از بودجه ۵۰ میلیارد تومانی شهرداری منطقه ۹ تنها ۱۱ درصد تحقق یافته بود، اما در مدت مشابه امسال علیرغم افزایش ۱۰ میلیارد تومانی رقم بودجه منطقه، ۳۲ درصد بودجه تحقق پیدا کرده که بیش از ۹۰ درصد آن نقدی بوده است.

توزیع عادلانه برنامه های فرهنگی در اصفهان

وی با بیان اینکه در حوزه‌های فرهنگی برنامه های نشاط‌آور برای شهروندان مناطق مختلف شهر در حال اجرا است، گفت: دیگر برنامه های فرهنگی فقط در پل خواجو اجرا نمی‌شود، بلکه برنامه های فرهنگی به صورت مویرگی و در دل محلات مختلف شهر در حال اجرا است و این یعنی عدالت در توزیع برنامه های فرهنگی برقرار است.

شهردار اصفهان افزود: مجموعه ورزشی و استخر نور با حدود ۱۰ میلیارد تومان هزینه و با بهترین امکانات و تجهیزات در اختیار شهروندان قرار گرفته است.

وی با اشاره به حلقه حفاظتی شهر، گفت: یکی از پل‌های حلقه حفاظتی شهر «پل مهتاب» جایی است که بخشی از آن در منطقه ۹ و بخشی در سمت خمینی شهر و درچه قرار می‌گیرد، پس باتوجه به این شرایط همه باید کمک کنند تا همدلی شهری به همدلی شهرستانی، استانی و ملی تبدیل شود.

نوروزی تاکید کرد: دوست داریم لبخند به خاطر هموار شدن راه‌ها، نو شدن اتوبوس ها، جاری شدن آب در رودخانه، آباد شدن فضای سبز شود و... بر لب تمام شهروندان جاری شود تا دل آنها شاد شود.

وی از معاون حمل ونقل و ترافیک شهرداری اصفهان درخواست کرد: موضوع اتوبوس های خیابان آتشگاه را بررسی و رفع کند.

نوروری با بیان اینکه احداث ایستگاه آتش نشانی در ناژوان برای افزایش امکانات ایمنی منطقه لازم و ضروری است، تصریح کرد: احداث مخازن و کلکتور آب نیز باید در ناژوان احداث شود تا آب در مادی های جریان پیدا کند. ۸۰ کیلومتر از ۳۲۰ هکتار مادی شهر اصفهان در منطقه ۹ قرار دارد که ۲۵ درصد مادی های شهر را شامل می شود، در صورتی که ۲۵ درصد جمعیت مردم اصفهان ساکن این منطقه نیستند.

وی تاکید کرد: شهرداری اصفهان برای تحقق اهداف خود نیاز به مشارکت مردم دارد، البته تمام مشکلات و مسائل طرح شده را پیگیری خواهم کرد.

معتمدین بازوان فکری شهرداری

«عباس روحانی» مدیر منطقه ۹ شهرداری اصفهان اظهار کرد: معتمدان منطقه همیشه دغدغه رفع مشکلات شهروندان را داشته اند، از این رو از توان فکری آنها به عنوان یک بازو استفاده می شود. تاکنون بسیاری از مسائل و مشکلات مردم ساکن در این منطقه با همکاری و مشورت معتمدان رفع شده است.

تجلی مشارکت مردم در مدیریت شهری

«علیرضا نصر اصفهانی» نایب رییس شورای اسلامی شهر اصفهان تاکید کرد: اگر بخواهیم تجلی مشارکت مردم در مدیریت شهری را مثال بزنیم، می‌توانیم از منطقه غرب اصفهان یاد کنیم. معتمدان بدون هیچ چشم داشتی به صورت شبانه روزی برای رفع مشکلات تلاش می کنند، آنها پتانسیل نهفته‌ای هستند که مدیریت شهری باید از آنها استفاده کند.

نایب رییس شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: مردم به کم قانع و به زیاد شاکر هستند و خدمت را پاس می‌دارند که امیدواریم با نگاه بلند شهردار، عزم برای رفع مشکلات مستدام باشد.

به گزارش ايمنا ؛ در پایان این دیدار معتمدان منطقه ۹ شهرداری اصفهان دو تخته تابلو فرش نفیس را به پاس قدردانی از خدمات صورت گرفته، به شهردار اصفهان اهداء کردند.کد محتوا 13356

برچسب ها