سال 94مجموعه تخت فولاد
English\العربیهنقشه سایتنقشه سایتعضویت و ورود اعضاورود اعضاصفحه اصلیصفحه اصلی
زندگی نامه مختصر زندگی نامه مشروح حکایت ها تصویر
ميرزا محمد باقر امامي ميرزا محمد باقر امامي  
1364 قمري :تاریخ فوت
بروجردي (درب كوشكي) :محل دفن
   
 
 حاج ميرزا محمّدباقر امامى

 

حاج ميرزا محمّدباقر امامى از اجلّه‏ ادبا و شعرا و حكما و متكلّمين بود در بين فرهنگيان محبوبيت و احترام خاصى داشت و از كلاس درسش شاگردان زيادى استفاده كامل كردند، از جمله: سيّد مصلح‏الدين مهدوى و اديب شاعر عبدالمجيد اوحدى (يكتا) ،آيت­‏ اللّه سيّد حسن مدرّس هاشمى نيز كتاب شرح منظومه و الهيات شفا را نزد او فرا گرفته است.
 
 

ميرزا محمّدباقر امامى

 

حكيم اديب، فرزند سيّد احمد، از سلسله‏ جليله‏ سادات حسينى درب ‏امامى اصفهان، در سال 1253ش در اصفهان متولّد شد.

پس از فراگيرى علوم مقدماتى، در حوزه‏ علمى اصفهان از محضر اساتيد زير استفاده برد:

1-     آقا سيّد محمّدباقر­ درچه‏اى(1264ق)؛

2-      آخوند كاشى(م: 1333ق)؛

3-     جهانگيرخان قشقايى (م: 1328ق).

همچنين در حوزه‏ علميّه تهران، همراه مرحوم شيخ محمود مفيد، نزد فقيه شهيد شيخ فضل‏ اللّه نورى(1259 - 1327ق) و حكيم متأله، ميرزا حسن كرمانشاهى شاگردى نمود.

تحصيلات وي در قسمت ادبيات، منطق، نحو و صرف، معانى بيان و فلسفه بود و مخصوصاً در ادبيات عرب تخصّص كامل داشت و از بعضى علماى معروف اجازه اجتهاد داشت.

حاج ميرزا محمّدباقر از سال 1300ش وارد خدمت فرهنگ شد و مدت نُه سال در دبيرستان صارميه و سپس در دبيرستانهاى فرهنگ، ارامنه، دانشسراى دختران و دبيرستان معقول و منقول در اصفهان تدريس نمود.

مرحوم سيّد مصلح‏الدين مهدوى، از شاگردان وى، مى‏ نويسد:

« وى از اجلّه‏ ادبا و شعرا و حكما و متكلّمين بود»  و هم‏چنين او را به عنوان «عالم حكيم، اديب فاضل زاهد » معرفى مى‏ نمايد.

حاج ميرزا محمّدباقر امامى در بين فرهنگيان محبوبيت و احترام خاصى داشت و از كلاس درسش شاگردان زيادى استفاده كامل كردند، از جمله: سيّد مصلح‏الدين مهدوى و اديب شاعر عبدالمجيد اوحدى(يكتا). آيت­‏اللّه سيّد حسن مدرّس هاشمى نيز كتاب شرح منظومه و الهيات شفا را نزد او فرا گرفته است.

مرحوم امامى كتابى در حكمت تأليف كرده و در آن به شرح حال حكما و فيلسوفان پيش از سقراط تا صدرالمتألهين شيرازى و شاگردان او پرداخته است. رساله‏اى نيز در نسب‏نامه خود (سادات درب امامى) دارد.

وى در سن هفتاد سالگى در ظهر چهارشنبه از ماه صفر سال 1364ق برابر با چهاردهم فروردين سال 1324ش وفات يافت و در سمت شرقى تكيه بروجردي مدفون گرديد.

از آن مرحوم سه فرزند، دو پسر و يك دختر باقى ماند كه متأسفانه دو فرزند پسر در جوانى در مدّت يك سال، يكى پس از ديگرى فوت نمودند.

در اين مورد مرحوم مهدوى چنين مى‏نويسد:

«آقاى حاجى ميرزا باقر پيرمردى است روشن‏ضمير، قريب هفتاد سال از سن ايشان مى‏گذرد و نتيجه عمرش دو فرزند به نام كمال و جمال بود كه تندباد اجل وزيدن گرفته، در مدت كمتر از يك سال هردو آنها را برد. فوت اين دو جوان در تمام شؤون پدر تأثير نموده، قيافه بسى رقّت‏انگيز بدين مرد عزيز داده است».

 

 

 

 

/ حميد خليليان /

 

دانشنامه تخت فولاد – جلد اول

خواننده گرامی : هرگونه اطلاعاتی اعم از عکس، سند، صوت و ...که از این شخصیت در اختیار دارید برای ما به نشانی takhtfoulad@isfahan.ir ارسال کنید تا برروی سایت قرار گیرد.
تلفن تماس : 6636610 - 0311
بالای صفحه
City
Temp
بیشینه دما
HightTemp
کمینه دما
LowTemp
طلوع آفتاب
SunRiseTime
غروب آفتاب
SunSetTime