سال 94مجموعه تخت فولاد
English\العربیهنقشه سایتنقشه سایتعضویت و ورود اعضاورود اعضاصفحه اصلیصفحه اصلی
زندگی نامه مختصر زندگی نامه مشروح حکایت ها تصویر
شيخ محمد حسين اشني شيخ محمد حسين اشني  
1375 قمري :تاریخ فوت
ابوالمعالي كلباسي :محل دفن
   
 حاج شيخ محمّدحسين اَشَنى متوفّى 1375 ق. مجتهد برجسته و فقيه زاهد. ايشان به تهجّد و نماز شب تأكيد بسيار داشت و در اين خصوص كرامتى از ايشان نقل شده است. وى صاحب آثار ارزشمندى مى‏باشد.
 
 
 
 
 
 
 
شيخ محمدحسين اشني قودجاني

 

     فقيه متبحّر، فرزند حاج ملا محمد بن حاج ملا علي در حدود سال 1285ق در قودجان گلپايگان ديده به جهان گشود. پدر و جد او، هر دو از علما و فضلا و زهاد زمان خود بودند.

    وي براي فراگيري علوم ديني راهي حوزه علميه اصفهان شد و از محضر حضرات آيات: ميرزا ابوالمعالي كلباسي، مير سيد محمد تقي مدرس، آقا شيخ محمد تقي نجفي، سيد محمد باقر درچه و مرحوم آخوند كاشي بهره برد.

    او پس از استفاده از محضر فقيهان و حكيمان نامي اصفهان، راهي عتبات عاليات شد و از درس بزرگان آن حوزه نيز استفاده نمود.

    از معاصران و دوستان ايشان، آيات عظام: حاج سيدحسين طباطبايي بروجردي و حاج آقارحيم ارباب را مي توان نام برد.

    آيت الله قودجاني پس از بازگشت از نجف، به خواهش آيت الله بروجردي راهي روستاي أشن ( مهردشت فعلي ) از قراي كرون عليا، معروف به عربستان در شمال غربي نجف آباد شد تا به تبليغ و ترويج احكام و آيين اسلام بپردازد. وي سالهاي متمادي در قريه اشن سكونت اختيار كرد و از همين رو، به « اشني » نيز شهرت يافت. در زمان رضاخان به گلپايگان رفت و در زادگاهش قودجان اقامت گزيد و امتياز دفتر اسناد رسمي گرفت. شيخ محمدحسين در سال 1365ق به اصرار برخي از علما و خيّران به اصفهان بازگشت و در مدرسه درب كوشك، به تدريس خارج فقه و اصول همت گمارد و بزرگاني همچون علامه ميرسيدحسن مدرس هاشمي، حاج ملا علي ماربيني و فرزند خودشان آيت الله حاج شيخ نورالدين اشني از محضر وي استفاده نمودند.

   وي مهارت بسزايي در فقه و اصول داشت و بعضي از علما، از جمله حاج آقاصدرالدين كوپايي به فقاهت ايشان معترف بودند.

    مرحوم سيد مصلح الدين مهدوي از آيت الله قودجاني به: « علامه فقيه، عالم عامل، مجتهد كامل و جامع المعقول و المنقول » تعبير نموده است.

    حاج شيخ محمدحسين اشني در روز يكشنبه 24 رمضان 1375ق جهان فاني را بدرود گفت و پيكرش را با تشييع با شكوهي در بقعه تكيه علامه ابوالمعالي كلباسي به خاك سپردند.

    آيت الله اشني از دو همسر خود، در مجموع پنج فرزند به جاي گذاشت. مرحوم حاج شيخ نورالدين فرزند ارشد پدر و جانشين او در علم و عمل و وراث زهد و تقواي او بود.

 

 

    دانشنامه تخت فولاد/جلد اول

 

خواننده گرامی : هرگونه اطلاعاتی اعم از عکس، سند، صوت و ...که از این شخصیت در اختیار دارید برای ما به نشانی takhtfoulad@isfahan.ir ارسال کنید تا برروی سایت قرار گیرد.
تلفن تماس : 6636610 - 0311
بالای صفحه
City
Temp
بیشینه دما
HightTemp
کمینه دما
LowTemp
طلوع آفتاب
SunRiseTime
غروب آفتاب
SunSetTime