ورود به عنوان میهمان جستجو | عناوین فعال | اعضاء | ورود

سکون و تکرار در نمای مدرن شهری انتخابها
محمدرضا محمدنظر
ارسال شده: شنبه 28 شهریور 1394 , 14:41:5 عصر
رتبه: Newbie
گروه ها: Member

امتیازات: 6
با سلام و عرض احترام
با توجه به سابقه سکونت در شهرهای تهران و تبریز دوست داشتم از تجربه ای که در سیمای نوین این دو شهر دارم
صحبت کنم و بدونم دلیل سکون و تکرار و گاها کج سلیقه گی در اجرای منظر نوین شهری اصفهان اعم از مبلمان شهری (از پیاده رو سازی های جدید گرفته تا سیستم روشنایی شهری، نشیمن گاه های شهر در بافت سنتی-مدرن،پل های هوایی،ایستگاه های اتوبوس،تحویل دوچرخه، بازیافت و... حتی کیوسک های پلیس و روزنامه فروشی)
همچنین ساختمانهای تجاری اداری که با مشارکت شهرداری یا توسط بخش خصوصی ساخته شده اند یا در حال ساخت هستند و.... همه اینها چرا دچار این همه سنتی نگری و نگاه بسیار قدیمی و بی روح و کم نشاط شده اند.

بلاشک بافت شهری اصفهان متفاوت با سایر شهرهای ایران هست و لزوم حفاظت از هویت تاریخی شهر در برخی موارد دست مدیران و شهروندان رو باز نمی گذاره ولی دلیلی هم نداره هر آنچه مربوط به نوآوری و مدرنیته است رو به بهانه حفظ هویت شهر قربانی کرد و شهر خشک و بی روحی رو به آیندگان تحویل بدیم. گواه این مدعا اتفاقا همون کاشی های فیروزه ای و آبی بناهای چندصد سال قبله که شور و نشاط و عرفان همزمان در خود جای داده اند.
معتقدم مثلا ایجاد پلازا و میادین شهری نباید تنها به بازسازی و نگهداری قدیمی ها منحصر بشه و در این زمینه دوست دارم به میدان شهری جدید شهر تبریز یعنی میدان ابریشم اشاره کنم و تحول موفقی که در بافت فرسوده ایجاد کرده و یا خیل عظیم مجتمع های زیبای تجاری اداری این شهر که در عرض چهار پنج سال چهره بافت "مدرن" این شهر رو دگرگون کرده اند. ویا وسواسی که در نو سازی و بهبود مبلمان شهریشون به فراخور بافت مدرن وسنتی درارند و برای هرکدام جداگانه اقداماتی انجام شده که حتی در مواردی از سطح عمومی زیباسازی های کشورمون فراتر رفته.
و یا مراکز تفرحی جدیدی که هر روز در این شهر سر بر میکشن و هرمدام به لحاظ معماری با قبلی متفاوت و دارای حرفی برای گفتن هستند
به هر حال ما به بهانه حفظ هویت شهر(که اتفاقا کاملا به جاست اگر دچار تصمیمات سلیقه ای و عموما کج سلیقگی! نباشد) مثلا از ساخت ساختمانهای با نمای شیشه ای جلوگیری کرده ایم ان هم در شهر مثل اصفهان با خطر لرزه پذیری کم و متوسط!) و یا اجباری که مثلا در استفاده از نمای آجری به خرج داده میشه و یا استفاده نکردن از نمای سنگ و شیشه و...
اگر قرار بود به طور مثال صفویان هم به بهانه حفظ معماری سلجوقی از خلق شاهکارهای معماری صرف نظر کنند و یا به معماری دوران قبل خودشون اکتفا کنند هرگز چنین شهر زیبایی به ارث نبرده بودیم پس بهتر نیست با خلاقیت هایی که انجام میدیم و تنگ نظری هایی که به خرج نمیدیم به شهری مطلوب برای عصر حاضر و آینده برسیم؟
در پایان باید عرض کنم راه حفظ هویت شهر تنگ نظری و تکرار و سکون و کج سلیقگی نیست، با نو آوری و خلاقیت میتوان ضمن نیل به هدف هویتی به هویتی مدرن و منحصر به فرد به عنوان امضای مردم قرن 21 برای آیندگان برسیم.
و باز دوست دارم دعوت کنم کمی از ادعاهایی که سر به فلک کشیده اند دست برداشته با تعامل با سایر شهرهای مشابه شهر خودمون در دنیا و حتی ایران به فکری باز و مسئولانه در قبال مردم دست یازی کنیم.
161133
ارسال شده: شنبه 9 آبان 1394 , 12:7:34 عصر
رتبه: Advanced Member
گروه ها: Member , مدير کارگروه شهرسازی

امتیازات: 220
با سلام و احترام
1- مبحث مبلمان شهری به سازمان زیباسازی مربوط است.
2- در بحث سیما و منظر شهری ، همانطور که مطلع هستید ، تدوین و تصویب ضوابط به عهده اداره کل راه و شهرسازی و کمیسیون ماده 5 می باشدو طراحی بر عهده مهندسین معمار ، اگر کج سلیقگی وجود دارد به نظر شما، خارج از حیطه عملکرد شهرداری می باشد و مبحث ضوابط و مقررات حفظ میراث فرهنگی بر عهده اداره کل میراث فرهنگی است.
3- بطور کلی با توجه به موارد بند 1 و 2 ، شهرداری که یک ارگان اجرایی است و وظیفه طراحی ابنیه بر عهده شهرداری نیست ، با نظر جنابعالی کاملا موافق است که شهر اصفهان شایستگی سیما و منظر بسیار شایسته تری از وضع موجود را دارد.
با تشکر
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
Guest

شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن می باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

اشتراک انجمن اصلی : RSS

کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری اصفهان می باشد.