سال 94منطقه 2 شهرداری
English\العربیهنقشه سایتعضویت و ورود اعضاloginصفحه اصلی
خلاصه خبر
مبناي رسيدگي به تخلفات ساختماني در محدوده قانوني و حريم مصوب شهرها ماده صد قانون شهرداري ها است.
ساختمان

مبناي رسيدگي به تخلفات ساختماني در محدوده قانوني و حريم مصوب شهرها ماده صد قانون شهرداري ها است.

به گزارش ايمنا، يكي از مهمترين و زيربنايي‌ترين مباني براي داشتن شهري سالم و بدون تخلف آشنايي با تخلفات شهري است. تخلفات شهري مجموعه مواردي است كه علاوه بر نقش حقوق شهروندي، سلامت روان و زيبايي شهر را دچار اخلال كرده و موجب آسيب‌رساني به شهر و تهديد سلامت اجتماعي مي‌شود و معضلات و مشكلات عديده‌اي را پديد مي آورد.

وظيفه مديريت شهري شناخت و معرفي تخلفات شهري و آموزش شهروندان در اين زمينه است، هنگامي كه شهروندان يك شهر، خود را در برابر فضاي شهرشان مسئول بدانند و آسيب‌هايي كه سلامت اين فضا را تهديد مي‌كند، بشناسند و در رفع آنها بكوشند مي‌توان از شهري بدون تخلف سخن گفت.

از آن جايي‌كه پيش شرط اوليه براي رعايت قوانين و مقررات و رفع تخلفات شهري، آشنايي با قوانين آن است، خبرگزاري ايمنا سعي دارد تا شهروندان را نسبت به قوانين مربوط به تخلفات آشنا كند. در اين نوشتار به تخلفات ساختماني و قوانين مربوط به آن پرداخته مي‌شود.

تخلفات ساختماني:

الف) ساخت و سازهاي بدون پروانه يا مخالف مفاد پروانه

ب) تغيير كاربري ها

پ) تبديل و تفكيك هاي غير مجاز

ت) خاك برداري و گودبرداري هاي بدون مجوز و فاقد ايمني لازم

ث) انجام ساخت و ساز بدون رعايت اصول ايمني و حفاظت كار در حين اجرا.

راهكار:

براي انجام عمليات ساختماني بايد پيش از خريد ملك مورد نظر به قسمت شهرسازي در شهرداري منطقه اي كه زمين مذكور در حوزه مديريت آن قرار دارد، مراجعه كرده و از امكان صدور مجوز احداث ساختمان و نيز نوع كاربري و تراكم منطقه اي زمين مورد نظر اطلاع حاصل شود، پس از اطمينان از صحت سند و عدم بدهكاري عوارض ارگان هاي شهري از طريق استعلام از مراجع مربوطه و متعاقب آن انتقال كامل اسناد قانوني مالكيت با مراجعه مجدد به اداره شهرسازي بايد مراحل قانوني دريافت پروانه ساختمان را طي كند.

از آن جايي كه بعضي از دلالان و زمين خواران و دفاتر املاك غيرمجاز اقدام به تغيير كاربري و خريد و فروش غيرمجاز اراضي مي كنند بايد در هنگام خريد به دفاتر املاك معتبر و مجاز مراجعه شود.

در طول انجام عمليات ساختماني جهت همكاري با ماموران، اكيپ هاي رفع تخلفات شهري، پروانه ساختمان و مجوزهاي مربوطه در محل موجود باشد.

قوانين:

طبق ماده صد قانون شهرداريها مالكان اراضي و املاك واقع در محدوده شهر يا حريم آن بايد قبل از هر نوع اقدام عمراني يا تفكيك اراضي و شروع ساختمان از شهرداري پروانه اخذ كنند.

شهرداري مي تواند از عمليات ساختماني ساختمان هاي بدون پروانه يا مخالف مفاد پروانه به وسيله ماموران خود اعم از اينكه ساختمان در مزين محصور يا غيرمحصور واقع باشد جلوگيري كند.

هر گاه مالك در مهلت مقرر اقدام به قلع بنا نكند، شهرداري راسا اقدام كرده و هزينه آن را طبق مقررات آيين نامه اجراي وصول عوارض از مالك دريافت خواهد كرد.

1397/01/20