سال 94منطقه 2 شهرداری
English\العربیهنقشه سایتعضویت و ورود اعضاloginصفحه اصلی
خلاصه خبر
مديرعامل سازمان پاركها و فضاي سبز شهرداري اصفهان اعلام كرد: در صورت عدم بارندگي، سمپاشي درختان شهر از سه روز آينده انجام مي‌شود.
سم پاشي درختان

مديرعامل سازمان پاركها و فضاي سبز شهرداري اصفهان اعلام كرد: در صورت عدم بارندگي، سمپاشي درختان شهر از سه روز آينده انجام مي‌شود.

فروغ مرتضايي نژاد در گفتگو با خبرنگار ايمنا اظهاركرد: به دليل كمبود منابع آبي در طول سال‌هاي گذشته، تنش‌هاي كم آبي به درختان و فضاي سبز رسيده و آفت آنها افزايش يافته است به طوري كه برخي از آفات بر روي درختان غالب شهر از جمله درختان ناورن، چنار و ديگر درختان شهر بومي و نهادينه شده بنابراين سمپاشي درختان ضروري است.

وي تصريح كرد: در اين دوره براي سمپاشي درختان شهر 30 اكيپ در مناطق 15 گانه شهرداري اصفهان فعال شده‌اند كه بنا به گستردگي فضاي سبز تعداد اكيپ ها در مناطق تفاوت دارد به عنوان مثال در منطقه چهار شهرداري اصفهان حدود چهار اكيپ براي سمپاشي در نظر گرفته شده است.

مرتضايي نژاد با بيان اينكه امسال سمپاشي درختان با استفاده از سمومي كه عوارض جانبي كمتري براي محيط زيست و شهروندان دارد، انجام مي شود، گفت: اين سموم پايه گياهي دارد و با دوز مناسب براي حفظ درختان بر روي تنه، شاخه هاي اصلي و تاج درختان پاشيده مي‌شود تا آفت هايي همچون برگ‌خوار، شپشك خوني و سوسك چوب‌خوار نارون را از بين ببرد.

مديرعامل سازمان پاركها و فضاي سبز شهرداري اصفهان تاكيد كرد: سموم مورد استفاده براي سمپاشي درختان شهر با غلظت هاي پايين و بر پايه گياهي است از اين رو شهرداري براي تهيه آن هزينه سنگيني را تقبل كرد تا آسيب كمتري به محيط زيست وارد شود.

وي با بيان اينكه در سمپاشي اين دوره درختان شهر از دستگاه «تربولاينر» استفاده مي‌شود تا سموم كمتر به اطراف سرايت كند، گفت: اطلاع رساني در خصوص سمپاشي درختان معابر و خيابان‌ها با روش هاي مختلف از جمله از طريق برنامه اينجااصفهان و ساير رسانه‌ها انجام و بنرهاي ويژه نيز در محل‌هاي مورد نظر براي سمپاشي نصب شده است.

مرتضايي نژاد از شهروندان درخواست كرد تا در دوره سمپاشي درختان با اين سازمان همكاري لازم را داشته باشند و حتي الامكان سعي كنند از قرار دادن خودرو خود در مسير سمپاشي خودداري كرده، از قرار دادن مواد غذايي در بالكن‌ها بپرهيزند و درب ها و پنجره هاي مشرف به مسير سمپاشي را ببندند و چنانچه ميز نانوايي ها در خيابان قرار گرفته باشد، ضروري است متصديان نانوايي قبل از طبخ نان، ميزها را شستشو دهند تا از بروز بيماري جلوگيري شود.

 وي با بيان اينكه براي انجام سمپاشي درختان پشت سر خودرو سمپاشي، خودروي راهنما حركت مي‌كند تا بتواند اطلاع رساني و حركت آهسته سمپاش را براي ساير خودروها، كسبه و عابران پياده يادآوري كند، خاطرنشان كرد: براي انجام هر چه بهتر سمپاشي ها، يك نفر كارشناس فضاي سبز به صورت فعال به عنوان ناظر بر كيفيت عمليات سمپاشي و رفع عيوب احتمالي در كنار پيمانكار سمپاشي موظف به حضور است و افرادي كه سمپاشي را انجام مي دهند نيز تجهيزات ايمني از جمله ماسك، دستكش، عينك و ديگر لوازم مخصوص را استفاده مي‌كنند.

مديرعامل سازمان پاركها و فضاي سبز شهرداري اصفهان با بيان اينكه علاوه بر آن كارشناس گياه پزشكي نيز به روند سمپاشي‌ها نظارت دارد تا طبق جدول سازمان پاركها و در زمان مشخص انجام شود، يادآور شد: سمپاشي درختان ساعت 11 شب به بعد انجام مي‌شود تا كمترين تردد وجود داشته باشد.

وي با تاكيد بر اينكه شهروندان به هيچ عنوان نبايد از توت درختان معابر و خيابان ها مصرف كنند، گفت: بعد از  گذشت 15 روز از زمان سمپاشي شايد بتوان از توت درختان استفاده كرد، اما به عنوان استاد دانشگاه به شهروندان تاكيد مي‌كنم كه هيچگاه توت درختان معابر و رفيوژ خيابان‌ها كه به دليل تردد خودروها حجم بالايي از آلايندگي هوا را جذب كرده اند، نخورند!

1397/01/23