درگاه الکترونیکی شهرداری اصفهان
سازمان پارک ها و فضای سبز
توضيح روش هاي فرآوري ميوه زيتون جهت استفاده همشهريان
توضيح روش هاي فرآوري ميوه زيتون جهت استفاده همشهريان

1_ روش خانگي شيرين كردن و تهيه  كنسرو سبز زيتون

يكي از راه هاي شيرين كردن يا به اصطلاح تهيه كنسرو زيتون شور،استفاده از سود سوزآور (NaoH) است براي اين منظور:

1-ميوه هاي زيتون تازه چيده شده را پس از تميز كردن و حذف شاخ و برگ و ميوه هاي زخمي و بيمار يا آفت زده ،داخل بشكه يا هر ظرف مناسبي ريخته و آب معمولي را به آن اضافه كنيد به طوري كه بعد از فرو نشستن زيتون ها تا حدود 15 سانتيمتر آب بالاي زيتون ها قرار گيرد.

2-اين حجم آب را (حجم آب موجود در ظرف) اندازه گيري نموده تا مشخص شود چند ليتر است.(براي اين كار از بطري هاي 5/1 ليتري نوشابه ميتوانيد استفاده كنيد)

3-براي هر ليتر آب 20 گرم سود (NaoH) در نظر گرفته و سود را داخل حجم آب مورد نظر در ظرفي ريخته و ضمن رعايت احتياط براي چند دقيقه با يك قطعه چوب تميز هم بزنيد تا سود كاملا حل شود.

4-با احتياط و بدون آنكه محلول با دست و پوست بدن تماس حاصل كند و يا قطرات آن به چشم آسيب برساند محلول را روي زيتون ريخته و درب ظرف را ببنديد.پس از گذشت 10_12 ساعت براي زيتون هاي سبز رنگ و تيره و 8_10 ساعت براي زيتون هاي زرد رنگ يا سبز مايل به زرد درب ظرف را باز كنيد (طي اين مدت بهتر است چند مرتبه محتويات ظرف را هم بزنيد)رنگ محلول كاملا قهوه اي تيره شده است.

5-قبل از ريختن محلول تيره رنگ،چند دانه زيتون را با احتياط با وسيله اي بيرون آورده و خوب شستشو داده و چند دقيقه در آب سرد قرار دهيد وقتي مطمئن شديد آب تغيير رنگ نمي دهد دانه ها را با زبان امتحان كنيد چنانچه مزه تلخ احساس نشد ،اقدام به ريختن محلول تيره رنگ نماييد در غير اين صورت هنوز بايد زيتون ها درون محلول تيره رنگ باقي بمانند.

6-پس از آنكه اطمينان پيدا كرديد زيتون ها تلخ زدايي شده اند محلول تيره رنگ را با احتياط دور بريزيد.(توجه داشته باشيد كه اين محلول قليائي است و پاي گياه يا درون باغچه ريخته نشود)

7-زيتون هاي موجود در داخل ظرف را با آب معمولي طي 1_2 روز با تعويض آب به دفعات بشوييد تا وقتي كه رنگ آب ديگر تغيير نكند.

8-براي خنثي شدن باقيمانده احتمالي سود به ازاي هر 10 ليتر آب 1 ليتر سركه اضافه كنيد و پس از يك شبانه روز ،2_3 مرتبه آب ظرف را عوض كنيد.

9-سپس آب زيتون ها را ريخته و آنها را به مدت 20_30 ساعت داخل آب نمك20 درصد (70 گرم نمك در هر ليتر آّب) نگهداري نماييد.

10- در نهايت زيتون ها را از آّب نمك 7 درصد خارج كرده و در آّب نمك 4 درصد قرار دهيد بهتر است آب نمك را جوشانده و پس از خنك شدن روي زيتون ها بريزيد و سپس زيتون ها را به ظرف مناسب و كوچك براي مصرف انتقال دهيد لازم به ذكر است ،ظروف شيشه اي به دليل بهداشتي بودن براي نگهداري زيتون در الويت قرار دارد.

2_طرز تهيه زيتون شكسته شور

براي تلخ زدايي زيتون در اين روش از آب و نمك استفاده مي شود.در اواخر شهريور محصول را تميز كرده و پس از شستن با استفاده از سنگ يا هر وسيله ديگر ميوه را طوري بايد شكست كه هسته آن سالم بماندو فقط گوشت و پوست ميوه شكافته شود.علت اين كار اين است كه بعدا قسمت هاي دروني ميوه به راحتي با آب تبادل ذرات انجام دهد و ماده تلخ زيتون خارج گردد.سپس ميوه ها را در آب گذاشته و پس از چند روز ،آنها را از آب خارج كرده(لازم است هر روز دو تا سه بار آب ظرف عوض شود)سپس زيتون ها را در آب نمك با غلظت 8_10 درصد،به مدت 1 ماه تا 45 روز قرار مي دهند.

3_طرز تهيه زيتون سياه كشمشي(سياه خشك)

در اين روش بايد اجازه داد ميوه ها كاملا رسيده و سياه شوند و بعد از چيدن و شستن آنها را به صورت لايه لايه در سبد هاي حصيري قرار مي دهند و روي هر لايه نمك مي ريزند،بعد از يك ماه به علت رطوبت گيري نمك،آب ميوه ها از زير سبد خارج شده و به همراه آن ماده تلخ نيز خارج مي گردد و پس از آن ميوه قابل مصرف است.

 

 

1389/07/27
تعداد بازدیدکنندگان امروز 31 تعداد کل بازدیدکنندگان درگاه تا امروز 492039 تعداد کاربران بر خط 16 تعداد کاربران لاگین بر خط 1
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری اصفهان می باشد.
ارتباط با مسئولین پرتال