درگاه الکترونیکی شهرداری اصفهان
آمارنامه شهر اصفهان

تعاریف و مفاهیم 

عملیات بانکی: شامل قبول سپرده، اعطای تسهیلات بانکی، معاملات برات و سفته، معاملات ارزی، عملیات مربوط به اوراق و اسناد بهادار، نقل و انتقال وجوه در داخل کشور و نظایر آن طبق قانون می ­گردد.

مضاربه: قراردادی است که به موجب آن یکی از طرفین (مالک) عهده­ دار تامین سرمایه (نقدی) می­شود،  با قید این­ که طرف دیگر (عامل) با آن سرمایه تجارت کند و در سود حاصل شده هر دو طرف شریک باشند.

جعاله: عبارت است از التزام شخص (جاعل یا کارفرما) به ادای مبلغ یا اجرت معلوم (جعل) در مقابل انجام عملی معین طبق قرارداد، طرفی که عمل را انجام می­ دهد عامل یا پیمانکار نامیده می­ شود.

معاملات سلف: منظور از معاملات سلف، پیش خرید نقدی محصولات تولیدی به قیمت معین است.

اجاره به شرط تملیک: عقد اجاره­ ای است که در آن شرط شود مستأجر در پایان مدت اجاره در صورت عمل به شرایط مندرج در قرارداد عین مستاجره را مالک شود.

قرض الحسنه: عقدی است که به موجب آن بانک ­ها مبلغ معینی را طبق ضوابط مقرر به اشخاص اعم از حقیقی یا حقوقی به قرض واگذار نمایند.

سپرده­ های قرض الحسنه پس انداز: به سپرده­ هایی گفته می­ شود که سودی به آنها تعلق نمی ­گیرد، ولی طبق قانون بانک­ ها می ­توانند به منظور جذب و تجهیز اینگونه سپرده­ ها، به قید قرعه جوایز ثابت نقدی و یا جنسی به سپرده­ گذاران اعطا کنند.

سپرده ­های سرمایه گذاری مدت دار: به سپرده ­هایی اطلاق می ­شود که بانک ­ها به صورت سپرده ­های کوتاه مدت یا بلند مدت از مردم قبول می ­کنند. بانک­ها در مورد سپرده­ های سرمایه گذاری مدت دار فقط به عنوان وکیل سپرده گذار عمل می­ کنند و منافع حاصل از این سپرده ­ها طبق عقود اسلامی مورد استفاده قرار می­ گیرد. منافع بر اساس عقد قراردادی، بین سپرده گذار و بانک تقسیم می ­شود.

بیمه: عقدی است که به موجب آن یک طرف تعهد می ­کند در ازای دریافت وجه از طرف دیگر، در صورت وقوع یا بروز حادثه، خسارت وارد شده بر وی را جبران کند و یا وجه معینی را بپردازد. متعهد را بیمه ­گر (شرکت)، طرف تعهد را بیمه گذار (فرد یا موسسه) و وجه پرداختی را حق بیمه می­ نامند.

 

حق بیمه صادره: منظور از حق بیمه صادره وجه حق بیمه مستقیم بازار بیمه کشور در سال مورد بررسی (بر اساس سیستم مبتنی بر سال مالی) می ­باشد و حق بیمه­ های غیرمستقیم که از طریق عملیات اتکایی کسب گردیده در محاسبات منظور نمی­ شود.

خسارت پرداخت شده: عبارت از خسارت مستقیم پرداخت شده در سال مورد بررسی (بر اساس سیستم مبتنی بر سال مالی) می­ باشد و سهم بیمه­ گران اتکایی از خسارت در آن منظور نمی ­شود.

بیمه آتش سوزی: بیمه ای است که زیان­ ها و خسارات مالی ناشی از آتش سوزی، صاعقه و انفجار را جبران می ­کند.

همچنین شرایط این بیمه نامه قابل تعمیم به خطرهای تبعی مانند سیل، سقوط هواپیما، طوفان و مانند آن می ­باشد.

بیمه باربری (حمل و نقل): بیمه ­ای است که کالارا در مقابل خطرهای حمل و نقل کالاها از شروع سفر تا پایان آن تحت پوشش قرار می ­دهد.

بیمه حوادث (شخصی):  بیمه­ ای است که در بروز خطرهای فوت، از کارافتادگی، نقص عضو، غرامت روزانه و هزینه ­های پزشکی ناشی از خطرهای یاد شده خسارت وارد شده را جبران می­نماید.

بیمه اتومبیل (بدنه): بیمه­ ای است که زیان وارد شده به وسیله­ ی نقلیه، متعلق به بیمه گذار را جبران می­نماید.

بیمه شخص ثالث: بیمه­ ای است که زیان وارد شده به دارنده­ ی وسیله ­ی نقلیه ­ی زمینی را در اثر خسارت به شخص ثالث و خسارت به سرنشین اتومبیل را جبران می­ نماید.

بیمه مهندسی: بیمه ­ای است که کلیه خسارات را در هنگام عملیات نصب، مقاطعه کاری و ... بر اساس شرایط قرارداد جبران می ­کند.

بیمه زندگی (عمر): نوعی بیمه است که در آن، بیمه ­گر متعهد می ­شود مبلغ معینی(به صورت سرمایه و یا مستمری) را به بیمه گذار و یا اشخاص ثالثی که او  تعیین کرده است پرداخت کند. 

بازارهای مالی
تعداد بازدیدکنندگان امروز 17 تعداد کل بازدیدکنندگان درگاه تا امروز 95836 تعداد کاربران بر خط 2 تعداد کاربران لاگین بر خط 1
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری اصفهان می باشد.
ارتباط با مسئولین پرتال